person_outline
search

bannersokolka1

150 druhů zrmzlin ve vojenském "cyklo" prostoru Ralsko

  • Milníky výletu: údolí Zábrdky - vojenský prostor Ralsko - Mimoň - průrva Ploučnice - zmrzlina Ralsko - cyklostezka Osečná
  • Náročnost výletu: nenáročný
  • Délka výletu: cca 44 km
  • Charakteristika výletu: zajímavý průjezd vojenským prostorem Ralsko, zmrzlina v Ralsku a nová cyklostezka do Osečné

 


turistická mapa zde

mapa ralskoObčas si chcete na kole jen odpočinout, udělat si menší okruh pohodovou krajinou a zastavit se na nějakou dobrotu nebo plánujete cyklovýlet pro děti nebo zkrátka z nějakého jiného důvodu je pro vás 44km bez velkých kopců ideálním výletem :-) Začněte v Osečné. Auto lze mít zaparkované na parkovištěi náměstí nebo si ho nechte přímo na začátku cyklovýletu u fotbalového hřiště hned za náměstím. Kolem sebe uvidíte spoustu zaparkovaných aut s nosiči na kole, což vypovídá, že Osečná je jakési centrum cyklistického ráje v Podještědí. Odtud se dá opravdu naplánovat několik pěkných cyklovýletů do všech směrů.

jako v českém ráji bez Č

Od Osečné se vydejte po cyklotrase s č. 25, které mírně vyklesává do údolí řeky Zábrdky. Silnička je obklopena původními vesničkami, pískovcími skalami a borovicovými lesy. Tedy tolik typická scenerie Českého ráje, ale to nejhezčí na tom je, že bez davů lidí :-) Provoz je tu opravdu velmi slabý a zanedlouho prakticky žádný, jelikož se hlavní silnice odklání a vy pokračujete dál po slepé uličce, která pozvolna přejde v cyklostezku. Opravdu si dejte pozor, abyste nepokračovali dál na Cetenov a stále se drželi cyklostezky č.25.

zmrzlina becherovka
zmrzlina balkánský sýr
zmrzlina slivovice
zmrzlina čabajka
zmrzlina griotka
zmrzlina moravské uzené
zmrzlina mojito
zmrzlina mateřídouška
zmrzlina baileys
zmrzlina rum
zmrzlina fernet
zmrzlina svíčková
zmrzlina whisky
zmrzlina křenová
zmrzlina koňak
zmrzlina maková
zmrzlina jin
zmrzlina pivní
zmrzlina koprová
zmrzlina šampaňské
zmrzlina zelená
zmrzlina mrkvová
zmrzlina vaječný likér
zmrzlina jahoda
zmrzlina alpský karamel
zmrzlina pomeranč
zmrzlina cappuccino
zmrzlina hruška
zmrzlina káva variegato
zmrzlina švestka
zmrzlina anýz
zmrzlina mango
zmrzlina nugát variegato
zmrzlina banán
zmrzlina bubby
zmrzlina ananas
zmrzlina irská káva
zmrzlina meloun červený
zmrzlina malaga
zmrzlina meloun žlutý
zmrzlina latté machiatto
zmrzlina kiwi
zmrzlina káva
zmrzlina tropical
zmrzlina mentolová
zmrzlina broskev
zmrzlina latte
zmrzlina lesní jahoda
zmrzlina pražená mandle
zmrzlina černý rybíz
zmrzlina amaretto
zmrzlina papaya
zmrzlina boero
zmrzlina malina
zmrzlina karamel
zmrzlina borůvka
zmrzlina leoleon
zmrzlina višeň
zmrzlina kokos
zmrzlinameruňka
zmrzlina kanadská brusinka
zmrzlina třešeň
zmrzlina bílá čoko s ořechy
zmrzlina ostružina
zmrzlina kávový griliáš
zmrzlina hroznové víno
zmrzlina nugát
zmrzlina coffee crunch
zmrzlina zelené jablko
zmrzlina čoko s ořechem
zmrzlina růžový grep
zmrzlina mec rock
zmrzlina mandarinka
zmrzlina turecký med
zmrzlina citron sicilský
zmrzlina višně v čokoládě
zmrzlina limetta
zmrzlina pistácie
zmrzlina limetta variegato
zmrzlina rumová pralinka
zmrzlina granátové jablko
zmrzlina stracciatella
zmrzlina contró
zmrzlina limoncello

Dál na kole vojenským prostorem Ralsko

Cyklostezka se začne mírně stoupat a kvalita povrchu nic moc. Cesta je sice zpevněná, ale je zde spousta nerovností, děr a hrubých kamenů. Rozhodně nedoporučuji tuto část cyklostezky absolovat na silničním kole. Asi po 2km jsme se vyhrabali nahoru, otevřel se užasný výhled. Prakticky neznámá krajina prostoru Ralska - nízké dřeviny, pláně a žádné známky civilizace kromě v pozadí dominujícího hradu Bezdězu.

Obrovská plocha vojenského prostoru pomalu zarůstá, občas zde najdete ruiny vojenských budov, afsaltky tuto oblast poměrně geometricky křižují, nejsou zde nepříjemná prudká stoupání ( ani pak klesání :-) ), oblast je opticky ohraničena Lužickými horami, Ještědem, Ralskem a Bezdězem. Pokud budete mít štěstí, narazíte tu na zubry, kterým krajina Ralska opravdu prospívá. Doporučuji tuto oblast prozkoumat nejlépe na kole.

Nyní klesáme na nejbliší křížovatku cyklotras a zde opouštíme cyklostezku č.25, která nám dělala společnost od samého začátku z Osečné. Pokračujeme vpravo po cyklotrase č.241 směr Mimoň. Mírné táhle klesání roztočí kola na slušnou rychlost, takže než se nadějete, jste z vojenského prostoru venku. V Ploužnici si jen pohlídejte cyklotrasu, abyste z ní nesjeli.

Okolo Mimoně pod kopcem Ralsko k průrvě Ploučnice

Musím říct, že do Mimoně trošku nuda a z Mimoně směr Ralsko nuda a ještě to moc dobře nejede :-) Jakmile se však dostanete pod kopec Ralsko, pak už zase přijde cyklistická pohoda. Hezky zvlněná silnice Vám dovolí se pořádně rozjet a protikopce vydupat ve slušné rychlosti. V tomto tempu se dohoupáte až do Novin pod Ralskem.  Za Noviny pod Ralskem doporučuji odpočit k průrvě Ploučnice. Toto místo rozhodně stojí za fotku, langoše a pivo :-)

150 zmrzlin a možná i víc

Od průrvy Ploučnice  pokračuje cyklostezka č.241 po děravé silnici a přivede vás do Stráže pod Ralskem, kde je třeba absolvovat nejméně atraktivní úsek mezi paneláky. Hned za sídlištěm se všechna negativa vytratí, právě jste přijeli do vyhlášeného zmrzlinářského centra. Nejprve vás přivítá poměrně velká fronta lidí a vy pochybujete, zda má smysl se také zařadit. Jen si přečtete nabídku zmrzlin, tak vás to samo sesadí z kola a zařadí do fronty na zmrzlinu. Jinak zmrzlina v Ralsku je perfektní motivace pro děti, proč dojet až sem. Samozřejmě horší je to pak s motivací, proč odtud odjíždět :-)

Nová cyklostezka Ralsko - Osečná

Od zmzlinového koutku se vydáme zpět do Osečné po nové cyklostezce. Dnes je tato stezka velmi příjemná, ještě nedávno byste totiž mírně ale táhle stoupali po hrbolaté cyklostezce zpět do Osečné, což by vám na závěr trošku zkazilo dojmy z pěkného výletu. Jediná škraloup na nové cyklostezce je zejména popularita mezi inline bruslaři. Chápu, že se tomuto sportu chtějí věnovat a fandím jim, nýbrž ne všichni se umí na cyklostezkách chovat pozorně a ohleduplně.

Zhodnocení
Většinu trasy (80%)jedete po rovině, 20% jsou mírná stoupání a klesání. Pěkná krajina, klid a jedete 70% trati mimo provoz. Ideální pro rodinu s dětmi.