person_outline
search

bannersokolka1


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/templates/gk_technews/html/com_content/article/default.php on line 32

Dračí vrch (Dračí kámen)

Vrcholová skála na Dračím vrchuVyhlídka na Dračím vrchu byla zpřístupněna už v roce 1902 Německým horským spolkem pro Ještědské a Jizerské hory, který stál za rozvojem turistiky v celé oblasti. Bylo vytesáno 70 schodů a na vrcholové skále vybudováno zábradlí. Z vyhlídky je vidět Liberec s Ještědským hřbetem a Jizerské hory.

Pověst k Dračímu vrchu (kameni)

K Dračímu vrchu se váže pověst, že velmi dávno žil nad Kateřinkami mohutný drak. Bestie každý rok požadovala jednu svobodnou dívku ze vsi za to, že nechá obyvatele na pokoji. Každý rok svobodné dívky z okolí  posílaly lístky se svými jmény na Dračí vrch, kde byly dány do skalní mísy na vrcholu skály. Drak je pak rozfoukal a jen jeden lístek zůstal jakoby tajemnou mocí přikovaný ke kameni. Jednou toto losování padlo na děvče z blízké hájenky, která marně čekala na návrat svého ženicha z daleké cesty. Když už stoupala k Dračímu vrchu, její milý se vrátil, těsně před skalkou ji předběhl a napnul luk z tisového dřeva a přesným šípem proťal drakovo hrdlo, ale draka nezabil, jen těžce ranil. Ten svými pařáty v agonii rozdrtil mohutné žulové bloky, jejichž zbytky se dodnes válí po okolí. Od té doby si lidé myslí, že drak zahynul a že jedinou památkou na něj jsou kameny roztroušené po svazích Dračího kamene. On však není mrtvý, je jen raněný a v dračí sluji dál chrlí jedy a oheň. Proto bývá počasí na Liberecku tak nápadně odlišné od okolních míst.