person_outline
search

bannersokolka1


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/templates/gk_technews/html/com_content/article/default.php on line 32

Přehrada Fojtka

Přehrada Fojtka 

 

Fojtecká přehrada 2

Fojtecká přehrada byla postavena v roce 1906 podle projektu nejlepšího přehradáře v Evropě, Otta Intze, který projektoval všechny přehrady v povodí Lužické Nisy (první z nich, Harcovská přehrada v Liberci je první zděná přehrada v Evropě a navíc je i první údolní nádrží v Čechách). Stejně jako všechny přehrady v povodí Lužické Nisy byla postavena z důvodu ochrany před častými přívaly velkých vod na místních potocích, kdy prvotní impulz k postavení přehrad dala katastrofická povodeň v roce 1897. 

Ve skluzu pod přelivem byla při stavbě přehrady umístěna tabulka Schillerova památka, která připomínala 9. květen 1905, sté výročí smrti německého básníka Johanna Christopha Friedricha von Schillera. Po válce a odsunu původních obyvatel byla odstraněna, ale v sedmdesátých letech byla nalezena a vrátila se zpět na své místo. Bohužel teď (20.7.2013) na svém místě nebyla.