person_outline
search

bannersokolka1

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel ze 17. století se až do doby první republiky nacházel na území Podkarpatské Rusi. Odsud jej do Nové Paky převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění. Dnes je stavba přístupná pouze po předchozí domluvě.

Dřevěný kostel byl postaven na přelomu 17. a 18. století v obci Obava nedaleko Mukačeva na Podkarpatské Rusi. V roce 1930 byl převezen továrníkem Ottou Kretschmerem do Čech do oblasti Českého ráje a v Obavě byl na jeho místě postaven nový, kamenný kostel.

Otto Kretschmer zemřel na konci 2. světové války krátce po výslechu na pražské „Pečkárně“. Během komunistické éry hrozila kostelu demolice, kterou však odvrátili přátelé O. Kretschmera, Dr. Wirth a Dr. Poche. Sbírka uložená v kostelíku byla částečně rozkradena. Některé exponáty se však zachovaly jako součást místního muzea. Po roce 1989 byl kostel v restituci navrácen dětem O. Kretschmera. Ty kostel nechaly znovu vysvětit a propůjčují ho řeckokatolickéřímskokatolické církvi.

V současné  době je v dřevěném kostele, který se nachází na okraji Nové Paky, umístěna sbírka sakrálního umění, a tak jsou zde k vidění plastiky ze 14. až 19. století nebo ucelená sbírka sakrálních obrázků na skle. Zachoval se také bohatě vyřezávaný oltář z konce 17. století a ikonostas z roku 1812.

Kostel se nachází v soukromé zahradě majitele památky, pana A. Kretschmera.
 Posted: 2017-02-01 10:53:31