person_outline
search

bannersokolka1

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Projekt lanové dráhy v je dílem Ing. H. H. Petera z Curychu. Poprvé byla veřejnosti zpřístupněna 5. 8. 1912, kdy byla uvedena do provozu. Výstavbu lanové dráhy provedla vídeňská stavební společnost Leo Arnoldi za pomoci místních řemeslníků a firem. První generální oprava lanovky proběhla v letech 1963-1965, kdy vozy lanové dráhy dostaly nové kovové skříně z výroby Vagonky Tatra Smíchov. Rekonstrukci elektrického zařízení byla provedena pak v letech 1972-73.

Lanová dráha Diana má spodní nástupní stanici "Stará louka", mezistanici "Jelení skok" a výstupní řídící stanici "Diana". Je tradičním a velmi oblíbeným dopravním prostředkem Karlových Varů na Výšině přátelství. Zajímavostí je, že střední stanice se nachází přesně uprostřed dráhy, oba vozy zde tedy zastavují současně (ve výhybně). Dráhu křižují tři podchody a tři přechodové můstky. Nástupiště jsou oboustranná, vozy mají dveře z obou stran. Lanovka je hojně využívána především turistickými návštěvníky města. Ze spodní stanice vás vyveze na vrchol, kde můžete navštívit rozhlednu Diana a lesní restauraci-kavárnu Diana.

Spodní stanici "Stará louka" najdete umístěnou v Mariánské uličce, u Mírového náměstí, jen pár metrů od Grandhotelu Pupp.Posted: 2017-02-22 08:06:55