person_outline
search

Zámek Vrbičany

Zdevastovaný, leč ožívající barokní zámek nedaleko Lovosic. Na zámku probíhá postupná rekonstrukce, ale je již přístupný veřejnosti. Výstavy: historické kočárky, panenky, obrazy Vladimíra Veselého, papírové modely hradů a zámků.

Pozdně barokní zámek Vrbičany nedaleko Lovosic byl postaven v letech 1786–1789 Františkem Kresslem z Kvaltenburka, pravděpodobně na místě původní středověké tvrze. Jedná se o jednopatrovou budovu, jejíž střední část je předsunutá a dvoupatrová. Od poloviny 19. století patřil Herbersteinům, během 2. světové války zde bylo středisko Hitlerjugend. V roce 1944 se po nezdařeném atentátu na Adolfa Hitlera na zámku zastřelil baron von Hartrot. Za socialismu byl zámek využíván pro potřeby zemědělského učiliště. V roce 2011 koupila zdevastovaný zámek firma Sempra Vrbičany s.r.o. a zahájila postupnou rekonstrukci s cílem vytvořit multikulturní centrum regionu.

V roce 2017 je na zámku ke zhlédnutí velká výstava historických kočárků (prozatím 182 kusů). Dále jsou zde porcelánové panenky, papírové modely hradů a zámků nebo třeba expozice papírových ubrousků sběratelky Aleny Šedové s historickou tematikou.Posted: 2017-03-28 08:17:41