person_outline
search

bannersokolka1

Křehká síla skla - výstava v Karolinu

S průkopníky českého ateliérového skla, světově proslulými umělci, ale i jejich následovníky a mladými nadějnými výtvarníky seznamuje druhý ročník projektu Křehká síla skla.

Výstava více než 60 objektů, které jsou ukázkou toho nejlepšího z českého sklářského umění od konce 40. let 20. století až po současnost, otevře své brány 8. října 2016 v pražském Karolinu. Na projektu aukčního domu Dorotheum, který 20. října 2016 vyvrcholí dražbou exponátů v prostorách SOHO Praha, se podílejí také tradiční výrobci skla Moser a Preciosa.

Druhý ročník Křehké síly skla představí 66 děl, které mapují příběh českého sklářského umění v průřezu uplynulých desetiletí. Kromě časového záběru tato kolekce vyniká množstvím použitých výtvarných technik, forem, barev a velikostí.  
 
Zvlášť reprezentativní je ukázka tvorby zakladatelů českého ateliérového skla. Prostory gotického Karolina rozzáří objekty autorské dvojice Stanislav Libenský–Jaroslava Brychtová, která ve vzájemné symbióze žila a tvořila 50 let. Návštěvníci se mohou seznámit s dvěma objekty s motivem hlavy, který byl pro umělce silným tématem. Hlava I spadá do úplných počátků tvůrčího života autorů, naopak Křížová hlava vznikla na vrcholu jejich tvůrčích sil v 80. letech a patří k snad nejmonumentálnějšímu použití tohoto motivu v díle Libenského-Brychtové. Z nabídky „klasiků“ českého skla dále zaujme Václav Cigler, který mistrně využívá optických vlastností čočky, Vladimír Kopecký, Blanka Adensamová či Jaroslav Matouš.
 
Ve výběru děl nechybí důležité osobnosti střední generace výtvarníků – žáci Stanislava Libeňského Jaromír Rybák, Jan Exnar, Pavel Trnka, Aleš Vašíček nebo významné reprezentantky sklářského řemesla Eva Vlčková, Ivana Šrámková, Eva Fišerová, Miloslava Nievaldová a Stanislava Grebeníčková.
 
Vysokých kvalit dosahují také práce současníků, kteří navazují na slavné předchůdce a vnášejí do uměleckého sklářství nové tvůrčí postupy. Nenapodobitelný rukopis nesou plastiky Martina Janeckého, který se jako jeden z mála ve světě věnuje náročné disciplíně „inside scuplting“.
 
Do projektu Křehká síla skla se s dílem Meeting zapojil ředitel sklárny Moser Lukáš Jabůrek. Nejmladší generaci reprezentuje také půvabná práce Les Pavlíny Čambalové, v současnosti nejlepší české rytečky skla. K vidění budou dále objekty dua Dechem, držitelů ocenění Grand designér 2014 Akademie designu České republiky, a designéra Sebastiana Kitzbergera – nejmladšího tvůrce Křehké síly skla, který se uvede dvěma objekty z kolekce Poháry OVA. Právě za ně získal na Designbloku 2014 ocenění Design Talent Card a o rok později byl nominován na Czech Grand Design v kategorii Objev roku.



Posted: 2016-10-07 09:45:19