person_outline
search

bannersokolka1

Labská cyklostezka v Českém středohoří

Cyklostezka (trasa č. 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Celá stezka od Severního moře přes Labské pískovce až po Polabí měří 1270 kilometrů. V Ústeckém kraji vede 96 kilometrů trasy, a protože se nachází podél řeky, je vhodná i pro méně zdatné cyklisty nebo rodiny s dětmi. Z Roudnice nad Labem do Litoměřic přes Terezín a z Roudnice je vyznačena odbočka na Říp.
 
Výchozím bodem je Štětí. Z Roudnice nad Labem se lze vydat, jak po levém tak i pravém břehu. Labská stezka vede po pravém břehu řeky Labe, odtud lze plynule dojet až do královského města Litoměřice. Nebo lze využít levého břehu a jet po alternativní trase Labské stezky (2A), která vede přes obce Hrobce, Libotenice, Nučnice a dál k Litoměřicku. V Libotenicích lze navštívit Galerii kraslic nebo místní kostel sv. Kateřiny. Další variantou pro zpestření Labské stezky je využití cyklobusu i pro pěší po Českém středohoří se zastávkami Roudnice nad Labem, Litoměřice, Mukařov, Kletečná nebo historického vlaku - Podřipský motoráček.
 

Údolím Porta Bohemica

Nesmíme opomenout gotický hrad a Svatostánek českého vinařství nebo podzemní chodby expozice Důl Richard v proměnách času. Z města lze pokračovat po Labské stezce s odbočkou k Píšťanskému jezeru do malebného údolí Porta Bohemica. Vinařskou oblast Velké Žernoseky na pravém břehu a Malé Žernoseky na levém břehu spojuje přívoz. Na levý břeh kousek od Oparenského údolí se lze dostat, pokud z Terezína pokračujete přes Nově Kopisty, Lukavec a Lovosice, kde za zmínku stojí nově zrekonstruovaná Pfannschmidtova vila či návštěva zříceniny hradu Oparno.
 

Do Českého Švýcarska a dále

Dál jsou na Labské stezce pod vrchem Kalvárie Libochovany, Církvice a Brná a krajské město Ústí nad Labem, kde se na úpatí skal vypíná hrad Střekov. V centru lze využít lanovou dráhu i pobyt na zámečku Větruše nebo lze zajít do Zoo. Na úseku Litoměřice - Ústí nad Labem lze využít lodní dopravy a zpříjemnit si cestu pravidelnou plavbou. Cyklostezka pokračuje po pravém břehu přes Velké Březno, kde lze zajít do pivovaru či na zámek. V Malém Březně odbočuje Zubrnická muzeální železnice vedoucí k souboru lidové architektury Zubrnice. Cyklotrasa č. 2 vede k Děčínu. V Těchlovicích lze odbočit k hradu Vrabinec. V Děčíně se nachází zámek nebo Zoo na Pastýřské stěně. Zde se překrásnou přírodou pyšní České Švýcarsko. Hřensko, které tvoří vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko, je také výchozím místem pro výlety na Pravčickou bránu a do soutěsek řeky Kamenice. Je zde i česko-německý přívoz Hřensko - Schöna. Z Děčína přes Hřensko lze také plout lodí až do samotného Německa. Trasa dále pokračuje přes hranici pod názvem Elberadweg.


Posted: 2016-10-16 03:58:06