person_outline
search

bannersokolka1

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Olomouckou novinkou roku 2015 je Pevnost poznání, první interaktivní muzeum vědy na střední Moravě. Najdete ji v bývalém velkém dělostřeleckém skladu v areálu barokní Korunní pevnůstky. Jednotlivé expozice se věnují například vodě, světlu a tmě, nechybí ani vědecké dílny a digitální planetárium.

V Pevnosti poznání můžete na vlastní kůži zažít experimenty a vidět zblízka věci, které jinde neuvidíte. Projdete se například modelem mozku, potkáte vodní hmyz v nadživotní velikosti, zatopíte město stoletou vodou, vyřešíte obří hlavolamy nebo díky digitálnímu planetáriu prozkoumáte hvězdnou oblohu.

Vedle čtyř stálých expozic, vybavených více než dvěma stovkami modelů a přístrojů, muzeum nabízí pravidelné akce a programy. Ty se konají jak v multifunkčním Laudonově sále, ve výstavních sálech a foyer, tak i venku v areálu pevnůstky. K výbavě patří počítačové infokoutky, laboratoře, ateliéry a studia, určené pro školáky, jejich učitele, ale i ostatní zájemce.

Expozice v Pevnosti poznání


Věda v pevnosti: expozici, věnující se vojenské pevnosti a životu vojáků v ní, najdete hned v přízemí Pevnosti poznání. Její jednotlivé sekce vám přiblíží řemesla, oblast zdravotnictví, stavebnictví, balistiky i kartografie.

Voda v krajině: v této expozici poznáte vodní tok od pramene až po ústí do moře. Řeku budete vnímat jako jeden z dominantních prvků krajiny. Uvědomíte si provázanost života řeky a města a můžete ji zkusit porozumět – třeba i tím, že se na chvíli "ponoříte" na její dno a stanete se vodním živočichem.

Rozum v hrsti: expozice se zabývá základním principem lidského vědění. Zde se podíváte dovnitř mozku a následně se projdete dalšími lidskými orgány. Myšlení a vědění jako základní funkce mozku jsou hlavním motivem matematické části expozice, která nabídne mj. hlavolamy a logické úlohy.

Světlo a tma: jak název napovídá, expozice je věnovaná (nejen) světlu, díky kterému poznáváme okolní svět. Její dominantou bude šestimetrová kopule digitálního planetária, která vás seznámí s astronomickými jevy a ukáže vám další zajímavé pořady v netradičním prostředí.Posted: 2016-11-11 07:45:03