person_outline
search

bannersokolka1

Vítejte u neandrtálců

Podle mnohých výzkumů středního paleolitu v Evropě a na Blízkém východě jsou naše představy o neandrtálcích jako osobách značně myšlenkově omezených, bojujících každý den o holý život velice nesprávné a zkreslené.

Věci zjistili, že neandrtálci dokázali rozvinout nebo nově objevit celou řadu technologií, díky kterým se dokázaly úspěšně přizpůsobovat změnám klimatudobách ledových i meziledových. Mnohé skupiny uplatňovaly stejné ekonomické strategie jako anatomicky moderní lidé a také v oblasti sociálního, symbolického a estetického chování byl jejich život mnohem složitější, než jsme se doposud domnívali.

Všechna tato nová fakta se snaží návštěvníkům přiblížit výstava Moravského zemského muzea ve spolupráci s Národním muzeem a Podtatranským muzeem v Popradě. Několik zastavení ve velkorozměrové imitaci jeskynní chodby nabídne nový pohled na neandrtálce, který je podložený nálezy na Moravě a v okolních zemích. Mnohé z těchto předmětů budou vystaveny vůbec poprvé a návštěvníci se také mohou těšit na realistickou sochu neandrtálce nebo výlitek jeho mozkovny.

Výstava Vítejte u neandrtálců bude k vidění v Pavilonu Anthropos, který byl dokončen roku 1962. Vernisáž výstavy se uskuteční 1. prosince 2016 od 17:00 a bude zakončena autorským tanečním happeningem „Akce Homo“ Baletní školy Baláž.
 Posted: 2016-11-30 11:10:03