person_outline
search

bannersokolka1

Soukromá sbírka papírových betlémů v Bělé pod Bezdězem

Sbírka manželů Kabátníkových z Bělé pod Bezdězem čítá již přes 700 kousků, které se neustále rozšiřují a pohladí na duši obzvláště v zimním období, kdy je atmosféra provoněna Vánocemi. Papírové betlémy jsou lepené na překližku, vyřezané a stavěné na různé podstavce.

Jsou zde umístěny betlémy od malinkých po veliké. Nejdelším je 3,74 m dlouhý Valašský betlém z Frenštátu pod Radhoštěm z roku 1933 autora Jana Bačáka. Některé zaujmou svými pohádkovými motivy i naše nejmenší. Zastoupení zde mají i různé země jako je Německo, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko a Anglie.

Nejcenějším pro manžele Kabátníkovi je však Betlém Mikoláše Alše, který pochází z období roku 1970, kdy vycházel na pokračování v časopise Květy. Dále zde najdete betlémy Jiřího Škopka, Marie Brahové, Josefa Procházky, Josefa Lady, Jany Moštkové, Jiřího Knapovského a mnoha dalších. Některé betlémy jsou jako obrazy či puzzle na stěnách.

Chloubou je však 6 národopisných betlémů autorky Heleny  Horálkové zabudovaných do mapy České republiky, kde uvidíte kroje a stavby přímo umístěné v oblastech, do kterých patří. Shlédnete bohatý Hanácký kraj i chudobný kraj Vysočiny, velké šátky Plzeňska i tmavé kroje Chodska.

Součástí expozice betlémů je i staročeská půda s dobovým kočárkem a nábytkem, dětský koutek. Uvidíte zde drhlen na borůvky, starý kolovrat, různé kuchyňské náčiní, ruční pily, valchu, ale i plechový nočník z dob našich babiček. K vidění jsou zde také krojované panenky. Pokud si budete chtít odpočinout, můžete posedět s šálkem kávy, bylinkového nebo ovocného pečeného čaje.


Posted: 2016-12-05 10:36:15