person_outline
search

bannersokolka1

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo unikátní středoevropské safari, kde lze ze speciálních srubů pozorovat volně jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrátí i šelmy. Safari je u nás naprosto ojedinělý projekt. V NP jsou nyní k dispozici tři speciální pozorovatelny v Srní, Borové Ladě a Jeleních Vrších.

Přibližně dvouhodinová exkurze s průvodcem je zpoplatněna symbolickým vstupným ve výši 20 Kč a stačí se na ni pouze dopředu telefonicky objednat. Najednou se jí může zúčastnit až třicet lidí. V letním období se nabídka rozšiřuje ještě o třetí rozhlednu ve Velkém Boru a další zvířata, jako je divoké prase, rys, liška nebo jezevec.

Součástí návštěvy safari je i ekologická výchova. Návštěvnická centra jsou postavena jako pasivní domy s minimální spotřebou energie. Ke svému provozu využijí výhradně obnovitelné zdroje. Jejich součástí bude sál, umožňující prezentaci přírodních jevů a způsobu života zvířat. Podobný projekt nemá v Česku obdoby. Přibližují se mu jen některá zvířecí střediska v Bavorském lese. Podle zástupců Národního parku by mělo být šumavské safari unikátem v celé střední Evropě.
 

Pozorovatelny:

 
  • Okruh jelení oborou u Kvildy (tel. 731 530 341, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) - pozorování jelenů od 11. 10. (při příznivých povětrnostních podmínkách), listopad až březen denně 8:30 - 15:30. Okruh je bez průvodce, lze ho projít volně samostatně.
 
  • Srní: Beranky (tel. 731 530 235, 376 599 009, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) - pozorování od 1.12. do 31.3., vždy v úterý, čtvrtek a sobotu (mimo st. svátky) od 12 do 15.30 hodin. Místo srazu: parkoviště Hotelu Vydra.
 
  • Jelení vrchy U Herciána (tel. 388 335 014, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) - pozorování jelenů od 20. 2. (při příznivých povětrnostních podmínkách), vždy v sobotu 12-14 hodin. Místo srazu: křižovatka Nová Pec, restaurace Oáza.
 
  • Borová Lada: Zahrádky (tel. 388 434 125, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) - pozorování od 2.2., vždy ve středu a čtvrtek od 15 hodin. Místo srazu: Rybí líheň Borová Lada.


Posted: 2016-12-07 16:33:02