person_outline
search

bannersokolka1

NZM v Čáslavi: Klukovský sen - holčičkám vstup povolen

V pobočce NZM v Čáslavi se vrátíte do dětství. Výstava „Klukovský sen – holčičkám vstup povolen“ představí unikátní modely autíček, retro panenky i kolekci kdysi populárních společenských her. Druhý ročník výstavy.

Vlastnictví angličáka patřilo po generace k základním atributům chlapeckého dětství a touha po co největším množství co nejdokonalejších modelů byla, a stále je, vlastní každému chlapečkovi. Často přetrvává do dospělosti, obvykle když otec či dědeček uchovává svou sbírku autíček, aby tento rodinný poklad posléze předal svému synovi či vnukovi.

Pro všechny z nás, kdo se rádi občas vracíme do dětství, připravila pobočka NZM v Čáslavi milou výstavu. Všem profesionálním sběratelům i amatérům-sympatizantům je určena nová expozice s názvem Klukovský sen – holčičkám vstup povolen, která je k vidění od 2. dubna až do konce října. Ani jeden muž bez rozdílu věku by si neměl nechat ujít a může s sebou vzít i dámský doprovod, protože - jak pořadatelé deklarují - holčičkám je vstup do krajin klukovských snů povolen.

Modely aut a jejich první sběratelé se u nás objevili v 60. letech, kdy se do Československa dostaly první výrobky anglické firmy Matchbox. Jejich krása a dokonalost jsou určitým vzorem dodnes. Právě slavné kousky z produkce Matchboxu budou v Čáslavi k vidění, stejně jako licenčně vyráběné modely této značky i autíčka, vyráběná ve druhé polovině 20. století v zemích tehdejšího východního bloku,
včetně Československa. Základní kostru celé expozice tvoří část unikátní sbírky Václava Blažka z Rokytna, která se začala rodit před 40 lety. Dnes je nejkomplexnější v celé České republice a patří i k největším v Evropě. Ti, kdož mají rádi nejen modely autíček, ale zajímají je i dějiny automobilismu, se mohou v Čáslavi pokochat mini verzí všech možných vozů nejrůznějších výrobců i typového zaměření.Posted: 2017-01-08 07:21:57