person_outline
search

bannersokolka1

Od Báry za koněm Převalským

  • Milníky výletu: rozhledna Bára - Kočičí hrádek - zámek Slatiňany - Monako - venkovní tělocvična - Rabštejn 
  • Náročnost výletu: mírně náročný spíše nenáročný
  • Délka výletu: cca 15 km
  • Charakteristika výletu: velmi pohodová, spíše rovinatá trasa vhodná pro rodiny s dětmi (kočárky), atrakce pro dětituristická mapa zde

Sportovně kulturní areál Rozhledna Bára

Auto jsme nechali v obci Rabštejnská lhota, kde na parkovišti přímo začínají turistické trasy. Po modré značce jsme se vyklikatili pod rozhlednu Báru, která na nás mávala už z dálky svou atypickou konstrukcí. K samotné rozhledně to je cca 500m strmého stoupání avšak po široké a upravené cestě. Od rozcestí je to po žluté asi 200, ale za tu zacházku to stojí. Poměrně nový areál rozhledny je tvořen lanovým centrem, prolézačkami, kioskem s terasou a již zmíněnou rozhlednout Bárou s atypickou konstrukcí. Necelých 30 metrů vysoký dřevěný trojboký jehlan z místních dřevin je unikátní svou konstrukcí nejen v Evropě, ale možná i na světě. Na rozhlednu se vejde max. 8 osob, což všichni samozřejmě návštěvníci porušují a je volně přístupná. Z vyhlídkové plošiny by mohly být za dobré viditelnosti vidět Krkonoše, Orlické hory a třeba Bezděz.

Kočičí hrádek ráj to pro děti.

Od rozhledny Báry potkáváte poměrně dost rodin s malými dětmi, sem tam školní výlet nebo o prázdninách dětský tábor. Není se čemu divit, jelikož asi 1,5 km od Báry je Kočičí hrádek. Byl postaven v období romantismu jako miniatura hradu. Já bych to nazval jako atraktivní betonovou prolejzačku plnou šťastných dětí na nádvoří a sbor rodičů obléhající hradby se svými fotoaparáty. Od Kočičího hradu uhneme vlevo po zelené k zámku Slatiňany. Z lesa už vede alej k zámeckému parku anglického stylu, kde je už i obora koně Převalského. Samotnou prohlídku zámku jsme vynechali, ač nás na prohlídku lákala žokejka Latka z místních billboardů :-)

Monako

Přes zámecký park se vrátíme zpět k rozcestí a pokračujeme po žluté značce přes Vrchlického návrší k výletní restauraci Monako, kde je možné se najíst a občerstvit. Kousek nad Monakem je venkovní tělocvična, já bych to nazval jako prolézačky, nicméně dětem to dělá stejně velkou radost jako ty na sídlištích. Zelená značka se po nějaké době mění v úzkou pěšinku, která nás s vede na širokou cestu k Hlubokému rybníku.

zřícenina Rabštejn

Od Hlubokého rybníku pokračujeme stále po zelené, kolem rybníku Vilém a konečně máme pocit, že jdeme v horách. Lesy, kam se člověk podívá, žádná civilizace a jen široká zpevněná cesta až do obce Rabštejn. Kousek za obcí sejdeme ze silnice ke zřícenině. Ruiny Rabštejnu tvoří vstupní brána, torzo věže a několika zdí. Škoda, že není prosekán lepší výhled do krajiny, určitě by to bylo celkově zajímavější.

Od Rabštejnu sejdeme na červenou a vydáme se vpravo. Jedná se spíše o spojovací cestu lesem, podél silnice a přes pole, abychom se dostali zpět do obce Rabštejnská Lhota. Na závěr musím říct, že Rabštejnská Lhota má poměrně slušné sportovní zázemí (tenisové kurty, beachvolejbalové hřiště atd.) a je vidět, že se lidé o obec starají.