person_outline
search

bannersokolka1


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/templates/gk_technews/html/com_content/article/default.php on line 32

Cesta autem do Slovinska a zpět

  • start cesty: 3:00 Liberec 
  • cíl cesty: 12:00 Tolmin - Slovinsko
  • délka cesty: 760km
  • spotřeba: 5,6l/100km

Přes ČR

Vyrazili jsme cca ve 3:00 ráno, takže průjezd ČR byl víc než plynulý. Doprava začala houstnout až kolem 6:00 ráno, kdy jsme byli v Českých Budějovicích. Mimochodem velmi krásně se jede po nové dálnici Tábor - Veselí nad Lužnicí. 

Průjezd Rakouskem do Slovinska

V Rakousku staví od Linze do Freistadtu dálnice (2013), takže pokud v tomto úseku chytíte nějakou brzdu, je to trošku vopruz. Od Linze už najedete na dálnici směr Salzburg A1. Dálniční známka je na 10dní a kupovali jsme ji v ČB za 270kč. Jede se stále cca 130, dálnice není nijak přeplněná a jede se pohodlně. Před Salzburgem se začnou rýsovat první alpské vršky.

Jak se vyhnout tunelům na A10

Průjezd Salzburgem je plynulý, doprava však poměrně zhoustne. Jede se tu 100km/h. Od Salzburgu se dálnice A10 táhne skrz Alpy, takže občas se zpomaluje na 100km/h nebo 80km/h kvůli tunelům nebo plynulosti dopravy. Cestou po dálnici A10 se platí 10eur za projetí dvou Alpských tunelů 6,5 km a 5,8km. Pokud se chcete těmto úsekům vyhnout, odbočte z dálnice v Altenmarkt a jeďte na Radstadt. Odtud se pak budete šplhat stoupáním 15% do Obertauern a stejně tak prudce klesat do St. Michael im Lungau. Odtud zase strmé stoupání do Katschberghöhe a klesání do Rennwe am Katschberg. Silně nedoporučuji tuto cestu s karavanem! Pro motor i pro brzdy to je slušná zátěž.

Do Villachu už zase jen po dálnici 130km/hod. Ve Villachu doporučuji sjet z dálnice a natankovat na OMV v ulici Maria-Gailer StraBe. V Itálii je béňo neskutečně drahé a ve Slovinsku jen mírně dražší.

Průjezd Itálií 

Od Villachu smět Tarvisio jedete stále po Rakouské dálnici až do Italského Tarvisia (bez poplatků), kde sjedete směrem k Lago del Predil a ke Slovinským hranicím. Od nádherného jezera se zvedáte serpítanami do alpského sedla, kde narazíte na starou pevnost. Doporučuji zastavit, projít a vyfotit. Alespoň si řidič a auto odpočine :-)

Slovinsko

Hranice překročíte po malé silničce, která v točkách klesá do údolí alpského centra Bovec, kde najedete na širokou pohodlnou silnici. Cesta pak pokračuje nadherným údolím řeky Soče přes město Kobarid až k Tolminu. Jedete stále v průměru 80km/hod.

Zpět ze Slovinska do Rakouska

Zpátky jsme se vraceli od jezera Bled. Takže po Slovinské dálnici A2 do města Jesenice, kde nás upozornila signalizace, že tunel Karavanka (Slovinsko/Rakousko) je uzavřen z důvodu nehody. Průjezd tunelem Karavanka je zpoplatněn. My se tedy vydali po vedlejší do alpského střediska Krajnska Gora a odtud pak přes sedlo do Rakouska. Stoupání a klesání neskutečných 18%, dokonce zde je i značka zákaz vjezdu s přívěsy. 

Sjedete do Villachu a odtud pak již stejnou cestou do Liberce.