person_outline
search

bannersokolka1

Jizerskohorské bučiny - Frýdlantské cimbuří

  • Milníky výletu: Hejnice - vodopády na Černém potoce - Frýdlantské cimbuří - sedlo Holubníku - Holubník - Ptačí kupy - Hřebínek
  • Náročnost výletu: středně náročný zejména v úvodní části
  • Délka výletu: cca 20 km
  • Charakteristika výletu: výhledy na skály, jizerská údolí, do Libereckého kraje

 


turistická mapa zde

Pokud mohu doporučit, tak tento výlet absolvujte zejména v podzimním období. Jizerskohorské bučiny jsou proslavené svými údolími, které podzim zbarvuje do zlatava/bronzova.

Začínáme v Hejnicích, kam se lze pohodlně dostat vlakem. Na výlet je vhodná pevná obuv, protože severní strana Jizerských hor je poměrně prudká a kamenitá. Zapomeňte na typické asfaltky nebo panelovky, které jsou v okolí Bedřichova nebo na hlavních magistrálách. Ale právě pro tyto cesty mají Jizerské hory nad Hejnicemi a Bílým potokem takový půvab.

Od Hejnického kostela (Bazilika Navštívení Panny Marie), který je mimochodem velmi fotogenický, se vydáte po žluté kolem řeky Smědé na křižovatku se zelenou, kde se připojuje trasa z Bílého potoka. Mimochodem pokud vyrazíte na výlet vlakem, je možné dojet až do Bílého potoka, vydat se po zelené a skončit v Hejnicích. Zelené značka nás provede podél kamenitého koryta Černého potoka, k jeho vodopádům až po odbočku se žlutou na Frýdlantské cimbuří. 

 

Frýdlantské cimbuří

Zde doporčuji ze zelené odbočit a dát si cca 0,5km vejšlap nahoru na Frýdlant. cimbuří. Jakmile se vyfuníte nahoru a stanete u kříže, zapomenete na pot a slzy:-) Otevře se vám pohled na divoké severní stráně Jizerských hor. Z jedné strany vás hlídá Paličník a z druhé pak Ořešník. Až se dostatečně nakocháte, vraťte se po žluté 0,5km zpět a pokračujte zase po zelené, která vás vyvede na Štolpišskou silnici a za pár stovek metrů vás odbočí do Sedla Holubníku. Zde se vydejte do po červené přes Holubník a Ptačí kupy.

Červená vás provedete zase jinou tváří Jizerských hor. Zapomeňte na barevné bučiny, teď tu jsou kleče, rašelina, horská pašina a otevřené výhledy na celé Jizerky ze skal Holubníku a Ptačích kup. Řada návštěvníků Jizerek tuto trasu nezná nebo ji při svém výletě záměrně míjí, protože je cyklisticky i lyžařsky nedostupná a o to je krásnější.

Z Ptačích kup se propletete na asfaltku, kde se vydáte po žluté na Hřebínek, který považuji za "strategický bod" pro plánování výletů v Jizerkách. Odtud uhneme po zelené (naučná stezka Lesy Jizerských hor) a po zpevněné široké cestě příjemně vyklesáte až do Ferdinandova, "předměstí Hejnic". Poslední 1,5 km k Hejnickému kostelu vede po silnici, což je trošku vopruz :-)