person_outline
search

bannersokolka1

Polední kameny (1006m n.m.)

Nadmořská výška: 1006 m n. m.

 

Polední kameny jsou 22. nejvyšším vrcholem Jizerských hor (nehodlám dělit Jizerky na české a polské, pro mě jsou jeden celek). Vypínají se takřka 600 metrů nad obcí Bílý potok a  z několika skalnatých vyhlídek, které najdeme na Poledních kamenech je překrásný výhled. Polední kameny se nachází v NPR Jizerskohorské bučiny v jádrové části Frýdlantské cimbuří. Vrcholovou část Poledních kamenů nám zpřístupňuje žlutá turistická značka odbočující z rozcestí Pod Frýdlantským cimbuřím ze zeleně značené Kozí stezky vedoucí roklí Černého potoka. 

Rozlišují se horní Polední kameny a dolní. Horní Polední kameny jsou od vrcholu až k Frýdlantskému cimbuří, ty jsou turisticky přístupné, provede vás přes ně žlutě značená cesta a najdeme tu několik vyhlídek (Frýdlantské cimbuří, vyhlídku na samotném vrcholu a pak na jedné skále o něco níže) a i ze samotné cesty jsou pěkné výhledy. Dolní Polední kameny jsou skály od Cimbuří dolu. Kromě vyhlídky Hajní kostel, kam vede značená odbočka z Kozí stezky, jsou Dolní Polední kameny přístupné pouze horolezcům.

Na prvním snímku je část skalní hradby horních Poledních kamenů vypínající se nad údolím Smědé (foceno z druhé vyhlídky), na druhém je výhled z turistické cesty na Frýdlantské cimbuří s Ptačími kupami v pozadí. Na třetím je pohled ze samého vrcholu Poledních kamenů. Na čtvrtém  jsou Drbny a asi o pět set metrů níž vidíte domy v Bílém potoce.

    

Vyhlídky Poledních kamenů

Kromě dvou vrcholových bezproblémově dostupných vyhlídek najdeme v hřebenu Poledních kamenů další dvě významné a také jedny z nejznámějších vyhlídek v Jizerkách

Frýdlantské cimbuří (900m n. m.)

Frýdlantské cimbuří jsou dva výrazné skalní vrcholy v hřebenu Poledních kamenů. Skaliska dostala název až v roce 1912 kdy zde se svolením hraběte Clam-Gallase Frýdlantští horolezci umístili znak Frýdlantu. Na vyhlídkové skalisko se zábradlím se původně lezlo průlezem ve skalách, železný žebřík tam byl umístěn až v 70. letech horskou službou. Východní vrchol je přístupný pouze horolezecky

   

více o Frýdlantském cimbuří v samostatném článku: Frýdlantské cimbuří

Hajní kostel

Hajní kostel je mohutná, turisty oblíbená vyhlídková skála v dolní části hřebene Poledních kamenů. Ke skále se váže celá řada pověstí. Ještě dříve se skalní masiv v okolí lidově nazýval Hexenchor a okolní skály byly podle pověsti pozůstatkem zborceného kostela. Odtud zřejmě pochází původní německé jméno Hainskirche, tj. Lesní kostel

Cestou k němu si určitě všimnete ve spodní části Hajního kostela aplitové žíly která vypadá jako by někdo vyplnil puklinu ve skále velkými cihlami. Samotná vyhlídka byla přístupná už na začátku minulého století, kdy byl ke skále přistaven dřevěný žebřík. Zábradlí a kovový žebřík na vrchol byl určitě postaven už před první světovou válkou.

Z Hajního kostela je pěkný výhled do údolí Smědé a Frýdlantsko, skaliska Poledních kamenů a hluboké bukové lesy všude kolem.

 

Polední kameny v pověstech

K samotným Poledním kamenům se váže jedna z Jizerskohorských pověstí. Vypráví, že kdo se sem vydá na Zelený čtvrtek mezi polednem a jednou hodinou může nalézt ve skalách ukrytý poklad. Vstup do podzemí kde je poklad ukryt označují žluté pruhy na vrcholovém skalisku.

Další z pověstí se váže k Hajnímu kostelu, kam je umisťován evropský mýtus o pokladu ve skále, k němuž se otevírá cesta jednou za rok na Velký pátek, i o matce, která zde oslepena bohatstvím zapomněla své dítě. Pověstem o pohanských obřadech, které se tu měly odehrávat, zavdaly příčinu výrazné skalní mísy, které jsou i na dalších skalách v Jizerkách. Podle místních obyvatel se právě zde odehrál příběh, který přebásnil K.J.Erben ve sbírce Kytice s názvem Poklad.

Pomníčky Poledních kamenů


Stejně jako na dalších místech v Jizerkách tak i na Poledních kamenech najdeme pomníčky. U Frýdlantského cimbuří se dají najít rovnou tři a další dva pomníčky jsou poblíž Hajního kostela. Hölzelova smrt se nachází u východní věže Frýdlantského Cimbuří. Je tam na památku sedmatřicetiletého Karla Hölzela, dělníka, horolezce a turisty z Nového Města pod Smrkem, který se ze skály zřítil v říjnu roku 1933. Morávkův kříž - Pomníček připomíná nešťastnou událost z 28.listopadu 2002, kdy Josef Morávek spadl v oblasti Frýdlantského cimbuří. Jeho tělo bylo nalezeno až 22.dubna 2003. Kauschkova památka - Tabulka na památku Rudolfa Kauschky, Jizerskohorského horolezce. Po válce byl na základě Benešových dekretů odsunut do Německa, kde v roce 1960 zemřel.

Na jedné ze skal pod Hajním kostelem najdeme Neisserův kříž, pomníček na památku pytláka Viléma Neissera z Bílého potoka který zde byl nalezen v řijnu roku 1879 s rozstřelenou hlavou.

Další pomníček najdeme na údolní stěně Kazatelny, kde najdeme tabulku Čihulova a Soukupova památka. Tabulka tam je na památku Jizerskohorských horolezců Jozky Čihuly a Ericha Soukupa, kteří zahynuli ve Vysokých Tatrách v únoru 1966. Kazatelnu najdete kousek od Hajního kostela.