person_outline
search

bannersokolka1

Zlatá éra českého filmového plakátu

Přijďte si do jičínského muzea zavzpomínat na zlatou éru českého filmového plakátu. Ve vánočním čase ozdobí výstavní chodbu jičínského muzea filmové plakáty z období 60. až 80. let minulého století ze sbírky Jaroslava Mužíčka. Vernisáž proběhne 18. 11. 2016 v 16.00 hodin ve výstavní chodbě muzea.

Nová výstava představí plakáty z dob, kdy byl český filmový plakát významným uměleckým fenoménem, který získal obdiv i na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, Chicagu či v Cannes.

V této produktivní éře se stal český filmový plakát nezávislou tvůrčí uměleckou interpretací filmového díla, který neplnil pouze komerční a informační funkci, ale působil na diváka svojí výtvarnou kvalitou. Plakát této doby představoval umělecké dílo a stal se záhy předmětem sběratelského zájmu.

V současnosti tvůrčí výraz filmového plakátu ustoupil požadavkům moderní doby, což přirozeně vedlo k zániku fenoménu originality českých filmových plakátů. Oproti komerčním moderním plakátům mají unikáty ze soukromé sbírky J. Mužíčka nemalou uměleckou hodnotu.Posted: 2016-11-11 07:22:51