person_outline
search

bannersokolka1

Expozice Věznice Uherské Hradiště v podkroví budovy Reduty

Totalitní režimy jsou ústředním tématem dlouhodobé expozice věnované bývalé uherskohradišťské věznici. V podkroví Reduty si od 1. dubna 2017 prohlédnete unikátní videozáběry, audionahrávky s bývalými vězni a fotografie. Výstava je předzvěstí muzea totality, které vzniká přímo v areálu věznice.

Výstava v podkroví budovy Reduty v Uherském Hradišti by měla být otevřená v dubnu 2017 a bude časově neomezená do doby, než se přemístí do nově vzniklého muzea totality ve věznici.

První část expozice zmapuje dění ve věznici za druhé světové války, kdy fungovala jako zajišťovací vazba pro gestapo. Byli zde drženi třeba ti, kteří pomáhali parašutistům.

Druhá část expozice bude věnována dění po roce 1948. Dozvíte se zde o činnosti Státní bezpečnosti, o krutých metodách výslechů jejich vyšetřovatelů, zachyceny tu jsou i vzpomínky vězňů a pět poprav, které se ve věznici odehrály za minulého režimu. Objevíte zde nejen dokumenty a fotografie politických vězňů, ale i zdejších strážných. Uvidíte tu například protokoly o výsleších vězňů, ale i samotných příslušníků StB. Součástí expozice bude také videozáznam procházky z prostor věznice, které budou veřejnosti zpřístupněny až po její opravě. Výstava zmapuje i dění po roce 1960, kdy věznice přestala sloužit svému účelu. Lidé se seznámí s nerealizovanými záměry na její využití z dob komunismu i po roce 1989.

Nápravné zařízení v centru města přijalo první delikventy krátce po svém vzniku na konci 19. století. Známým se stalo hlavně kvůli krutým metodám vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech minulého století. Věznice sloužila svému účelu do roku 1960. V budově pak byly kanceláře a sklady. V posledních letech byla prázdná a chátrala. Soud v současné době využívá část areálu jako sklad spisů.

Vizuální stránku výstavy doplní šero půdních prostor Reduty. U vstupu dostanete baterku, abyste si mohli na praktiky minulých režimů posvítit.Posted: 2016-11-22 10:37:07