person_outline
search

bannersokolka1

Ostašovské poutní slavnosti 2017

Akce pořádaná členy Spolku přátel Ostašova připomíná tradiční poutní slavnosti, kdy se lidé scházeli k oslavě významné církevní osobnosti. Nejde tedy o klasickou pouť s kolotoči a houpačkami. Ostašovské poutní slavnosti jsou pořádány ke cti sv. Vojtěcha, kterému je zasvěcen místní kostel.

Po slavnostním zahájení v 11 hodin dopoledne bude sloužena mše, poté bude probíhat v kostele sv. Vojtěcha v Liberci - Ostašově a přilehlém parku bohatý kulturní program.

Pevně daným bodem programu se stala připomínka historické události bitvy u Liberce, která patří mezi významnější střety Sedmileté války a odehrála se v Ostašově a blízkém okolí 21. dubna roku 1757. Součástí slavností se stala především proto, že má přímou spojitost se stavbou tohoto svatostánku. Za utrpení spojená s bitvou dostali místní občané finanční odškodnění a tyto peníze použili na stavbu dřevěné kaple (1771), ta byla později přestavěna na zděný kostel (1833), který má od r. 2011 spolek v péči. 

Letos bude během slavností opět možné navštívit dobový vojenský tábor tentokrát pod velením vojenského spolku Corporal, který vás zavede do historie nejen samotné bitvy, ale předvede vám dobové uniformy nebo výstavu historickcých zbraní. Chybět nebude ani ukázka přímého boje na pódiu.

Jako každý rok bude nabízeno občerstvení v podobě domácích koláčů, guláše nebo grilovaných klobás od místního řezníka. Najdete zde upomínkové předměty vyrobené členy spolku, dětmi ze školy nebo lidmi z chráněných dílen. 

Výtěžek z akcí je určen na činnost spoku a především na opravy kostela. Dávný příběh má tedy pokračování: díky bitvě byl kostel postaven, díky připomínce bitvy a oživení tradice poutních slavností může být opravován a znovu ožívá i život kolem něj. 

Vstupné dobrovolné.Posted: 2016-12-28 09:52:35