person_outline
search

bannersokolka1

Rozhledna na Malém Chlumu

V Boskovické brázdě stojí od roku 2005 rozhledna Malý Chlum, díky své jedinečné poloze, se tak stala hojně vyhledávaným turistickým bodem i klasickou přírodní dominantou obce mikroregionu Svitavy.

Na Malém Chlumu, přezdívaném též Moravský Říp, se nacházelo halštatské hradiště. Dříve se nazýval Holý vrch. Za první republiky zde stávala vojenská pozorovatelna. Iniciátorem stavby rozhledny byl svazek obcí Svitava a Jihomoravský kraj.

Slavnostní otevření proběhlo dne 20. srpna 2005. Stavba je celodřevěná, celková výška nepřesahuje 10 metrů. Má dvě vyhlídkové plošiny (vyšší v 7 metrech). Výstup je po žebřících.

Jak se dostat na vrchol?
Výchozím místem, odkud se dá asi za dvacet minut rychlejší chůze dojít na vrchol kopce, je osada Huť svaté Antonie, která je součástí obce Obora. Na zábradlí horního ochozu rozhledny jsou umístěny panoramatické fotografie s popisy důležitých vrcholů a bodů, které turista z rozhledny vidí pouhým okem. Za dobré viditelnosti je možné spatřit Praděd v Jeseníkách, Králický Sněžník nebo Orlické Hory.
 Posted: 2017-01-09 17:34:59