person_outline
search

bannersokolka1

Bruslení na Lipně 2017 - ovál ve Frymburku

Lipno láká bruslaře, pokud bezpečně nezamrzne celá přehrada, vytváří dobrovolníci, kteří se o Ledovou magistrálu starají, ovály pro bruslení, kde je síla ledu dostatečná a bruslení tím pádem bezpečné. Jedním z nich je hřiště a ovál ve Frymburku nad Vltavou.

Ledová magistrála je, když pevně zamrzne, vzájemně propojena mezi obcemi Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou v šířce osmi metrů. Letos (2017) ještě stále není bezpečně zamrznuto, ale ve Frymburku se podařilo vytvořit ledové hřiště a ovál na bruslení v délce 2 km. Ve Frymburku bývá ledová vrstva nejsilnější. Aktuálně je zamrzlo na 16 cm na prohrnutých místech.

Bezpečná síla pro hromadné bruslení je 17 až 18 cm, takže pokud se udrží mrazy, dobrovolníkům se podaří propojit Frymburk, Lipno a Přední Výtoň. I když vypadá přehrada zamrzle, nevstupujte na jiná místa, než kde je otevřený ovál - zvláště u břehů je vstup na led nebezpečný! (např. Přední Výtoň zamrzlá tolik není, cca 8 cm).

O dráhu pečují dobrovolníci, odhrnují sníh a zametají led kartáčem. Snaží se v pravidelně měřit sílu ledu. Bruslení na zamrzlém Lipenském jezeře je nepochybně velkým zážitkem, a to nejen pro samotnou aktivitu, ale i z důvodu krásné scenérie Lipna a možnosti vychutnání si svěžího podhorského vzduchu.Posted: 2017-01-10 16:03:34