person_outline
search

bannersokolka1

Výlet Keltskou naučnou stezkou

  • Milníky výletu: České Lhotice - v.n. Křížanovice - Keltská naučná stezka - Peklo - Nasavrky - rozhledna Boika 
  • Náročnost výletu: mírně náročný spíše nenáročný
  • Délka výletu: cca 11 km
  • Charakteristika výletu: výhledy na Pardubicko, údolí přehrady a řeky Chrudimky, Keltská naučná stezkaturistická mapa zde

Rekreační údolí vodní nádrže Křížanovice

Nenáročný výlet nebo snad i delší procházku začínáme v Českých Lhoticích. Hned na začátku obce od směru z Bojanova se vydáme vlevo po polní neznačené cestě. Ujdeme asi 1km poměrně nudnou typicky českou zemědělskou krajinou a najednou se před námi vynoří první pečlivě upravené rekreační chaty, což jednoznačně značí, že musí začít atraktivnější lokalita. A je to tu, hned u první chaty se připojíme na modrou značku. Vydáme se vpravo lesní pěšinkou a až vyklesáme k v.n. Křížanovice. Věřím, že pro místní rekreanty je tato nádrž opravdovým klenotem. Hafo chatiček, klid, hluboké zalesněné údolí, velká nádrž a žádní cizáci.

Keltské opidium

Stále se držíme modré značky, která nás pak vyvede přímo mezi obrannými valy keltského opidia před evang. kostel a hřbitov místní vesnice Hradiště. Po keltském opodiu zbyla už jen naučná stezka, po které se vydáme po silnici vlevo. Poctivě obejděte všechny tabule, protože nic jiného zajímavého tu opravdu není. Jakmile vás NS Keltská přivede po silnici zpět do Hradiště, držte se zelené značky, která vás vyklesá až do údolí Chrudimky.

Údolí Chrudimky PP Krkanka - PP Strádovské peklo

Příjemná cesta údolím je lemována vyťunťanými chatičkami. Stezku podél vody ukončuje rozcestník Peklo, odkud se Keltská NS vydává vpravo táhlým stoupáním do Nasavrků. Rovně by se pokračovalo Strádovským údolím, které získalo svůj název podle zříceniny hradu Strádov.

Nasavrky

Trasa vede kolem pěkného parku (PP Kaštanka - sad jedlých kaštanů sázených od roku 1776) a dál do centra městečka ke kostelu sv. Jiří a Restaurace pod Lipou s příjemnou venkovní terasou. Jakmile se osvěžíte v restauraci, obejde ji a jste přímo před zámkem (infocentrem). V zámku Nasavrky je umístěna interaktivní keltská expozice a konají se zde různé akce a expozice. Zahrada zámku nabízí poměrně velký rozhled na Chrudimsko.

Rozhledne Boika

Jsme-li kulturou již přesyceni, vydejte se z náměstí dál po modré značce na rozhlednu Boika. Už za hřbitovem lze spatřit stříšku vyčnívající nad okolní lesy, což slibuje pěkný výhled. Projdeme lesem, kde je cesta mírně blátivá a hned na nás vykoukne dominanta Boika v celé své kráse. Každý trošku hor znalý turista se mírně pousměje, protože pod rozhlednou si každý představí několik desítek vysokou věž. Boika však se svými 11m symbolizuje strážní věc, která bdí nad Keltskou naučnou stezkou a díky mírně zvlněnému terénu nabízí rozhled do širokého okolí Chrudimi, Pardubic, Krkonoš a Orlických hor. Od rozhledny sejdeme po žluté zpět k autu do Českých Lhotic. Výlet je rozmanitý, chvíli šlapate úzskou lesní pěšinou, plandáte se po silnici, ale užíváte si i krásný širokých přírodních cest.