person_outline
search

bannersokolka1


Notice: Undefined offset: 216 in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Trying to get property of non-object in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Undefined offset: 216 in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Notice: Trying to get property of non-object in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/libraries/src/Access/Access.php on line 613

BURG STOLPEN – hrad postavený na čediči

  • Milníky výletu: - hrad Stolpen (cca 40km od Drážďan)
  • Cena vstupného: 5 (2013) + parkovné na den 3
  • Charakteristika výletu: jedna z dominant Saského Švýcarska a zároveň jeden z nejkrásnějších německých hradů


Středověký hrad postavený na čedičovém kopci, nacházející se v oblasti Saského Švýcarska nedaleko města Sebnitz. Hrad, jež se řadí mezi nekrásnější v Německu, původně patřil Českému království. Později fungoval jako kurfiřtský hrad a ještě později jako pevnost, která se proslavila zejména tím, že zde byla téměř 50 let vězněna hraběnka Anna Constantia von Cosel, milenka Augusta Silného.

Nyní zřícenina, kde jsou zachovány dvě věže, budovy nového hradu a hradní sklepení si prošla za dobu své skoro 800leté historie dobrým i zlým. Značné šrámy na ní zanechali Francouzi, Švédové, ale třeba i husité.

Součástí hradu byl ve své době unikátní systém čerpání vody do hradu pomocí mlýnského kola a systému potrubí a také nejhlubší hradní studna v Evropě.

Na děti čeká na hradě malé strašidelné překvapení ve formě hradního ducha (Burggeist), který ovšem pobavil i nás dospělé. Najdete ho ve hradním sklepení starého hradu, kde je také lapidárium. Příjemné je i občerstvení přímo v objektu hradu, kde si můžete pod slunečníkem dát něco k pití, nebo něco drobného k jídlu.

Další zajímavostí hradu je, že kámen, na kterém je postaven, byl právě zde poprvé pojmenován jako čedič a tento název se pak rozšířil do celého světa.

Při návštěvě hradu určitě nevynechejte i procházku po středověkém centru městečka v podhradí.

Důležité informace:

Vstupné na hrad pro dospělou osobu: 5€
Hrad si můžete projít sami bez průvodce, kterého ani nebudete postrádat, protože současně se vstupenkami dostanete na pokladně přehledný tištěný průvodce s mapkou, celý v češtině.  Většina informačních tabulí po hradě včetně videí je také v češtině.
Zaparkovat můžete na jednom ze dvou parkovištích ve městečku Stolpen, nad kterým se hrad tyčí.
Parkovné stojí na den: 3€
Spuštění hradního ducha: 10 centů
Informace o hradu: www.burg-stolpen.de