person_outline
search

bannersokolka1

Výlet Český rájem - Podtrosecká údolí

  • Milníky výletu: Vidlák - Krčák - Věžák - Podsemínský most - Semínský rybník - Nebákov - Doly - Trosky
  • Náročnost výletu: příjemný výlet vhodný s dětmi 
  • Délka výletu: cca 13km
  • Charakteristika výletu: 6 rybníků, výhledy na Trosky, malebná údolí, ptactvo


Zobrazit místo Tipy na výlety - Vejšlapy.cz na větší mapě

turistická mapa zde

Český ráj nezklame. Většinou tam je hezčí počasí než v okolních horách - Jizerské hory, Lužické hory, Ještědsko-kozákovský hřbet a díky rozmanitosti nabízí turistické vyžití, pěkné cyklo výlety nebo jen relaxační oblasti.

Dnes Vám dám tip na výlet do Podtroseckých údolí, která jsou známa především díky rybníkům Vidlák, Krčák, Věžák a ještě doplním méně známé Semínský, Nebákov a Doly. Pokud byste chtěli vyrazit na výlet vlakem, pak vystupte ve vlakové stanici Borek pod Troskami. Výlet si natáhnete ještě o 3km a přidáte dva rybníky Rokytnický rybník a Hrudka. Zkrátka Třeboňsko hadr :-) My nechali auto zaparkované v Tachově - malá vesnička pod Troskami s roubenými chalupami a úzkými uličkami. Našli jsme tam pěkný plácek přímo na červené značce u hydrantu, ideální tak pro dvě auta. 

Vidlák - restaurace, kiosek a placené parkoviště

Vydali jsme se tedy po červené k rybníku Vidlák asi 1,5km. Vidlák je známým turistickým bodem, kde je restaurace, kemp, parkoviště a kiosek. Jen pro informaci, parkoviště u Vidláku není zdarma, je placené a to 15Kč hodina nebo 40Kč na celý den.

Od Vidláku pokračujete po žluté a NS Podtrosecká údolí. Přestože tu občas turisté uskakují cyklistům, jedná se opravdu o uklidňující a pohodovou zónu. Zprava jste obklopeni skálami a zleva se otevírá údolí - bujná vegetace a rybníky.

Druhá část PR Podtrosecká údolí

Jakmile minete rybník Věžák, dorazíte na silnici, kde je mimochodem pěkný velký plácek na parkování zdarma. Lze tedy tento výlet začít i z tohoto místa. Stále se držte žluté asi 800m a pak odbočte ze silnice vlevo po červené a zase mimo silnici na příjemnou cestu. Tato červená značka vás provedete druhou částí PR Podtrosecká údolí, která je ještě malebnější a přitom méně navštěvovanější.

Z krásného údolí říčky Žehrovka se vyloupnete u historického Podsemínského mostu. Most skutečně nese známky historie, je kompletně zachovalý a přesto statik amatér pozná, že by ho už raději více nezatěžoval :) Ještě asi 1,5km a jste v Nebákově.

Nebákov - rybník, restaurace, lodičky, kiosek a dětský tábor

Dle mého názoru lze řadit Nebákov jako "turistické středisko" této části Českého ráje. Jste už za půlkou výletu, takže ideální místo pro oběd nebo něco menšího z kiosku. My, gastroburani, si naporoučeli hambáče :-). Rybník Nebákov je asi ze všech rybníků nejdelší, takže projet všechna zákoutí údolí na lodičce může být poměrně romantické. Od restaurace vystoupáte na rozcestí, kde si již můžete cestu zkrátit po modré přímo pod Trosky nebo po červené zase klesnout do údolí. My si vybrali červenou, protože jsme chtěli z výletu v Českém ráji vytěžit maximum. A taky proč ne, bylo příjemné počasí a šlo se hezky. 

Sešli jsme po příkrých železných schodech zpět k rybníku. Tady už Český ráj trošku turisticky prořídl, což se projevilo i na stavu cesty - polorozbořené lávky a občas popadaný strom přes cestu. No a konečně poslední rybník Doly. To už bych nazval spíše turisticky opomíjenou oblastí a člověk tu převážně narazil na chatové rekreanty. Velmi klidná a příjemná lokalita.

Po červené na Trosky a k autu

Tak tuto cestu jsem si opravdu pochvaloval. Čekal jsem nějaký prudký nepříjemný vejšlap z údolí na Trosky a ono nic. Červená se příjemně vlnila lesem, takže člověk byl velmi mile překvapen, když se před ním náhle objevily Trosky. Nebudu se dlouhosáhle rozepisovat o této fotogenické dominantě Českého ráje, jen jsme ji viděli zase z jiného úhlu a bylo to příjemné. Na parkovišti pod Troskami jsme dál pokračovali po červené k autu a samotné Trosky jsme minuli. Kdo je však nezná, doporučuji je povinně navštívit. Trosky totiž nabízejí pohled opravdu do širokého okolí (Dokeská pahorkatina, Český ráj, Tábor nad Lomnicí, Kozákov, Ještěd, Lužické hory, Krkonoše, Jizerské hory a spoustu dalších kopečků :-).