person_outline
search

bannersokolka1

Polské Jizerské hory

  • Milníky výletu: Szklarska Poreba - Wysoki Kamien - Zwalisko - Důl Stanislav - Sine Skalki - Hala Izerska - Orle - Harrachov
  • Náročnost výletu: Celodenní výlet po převážně nenáročné široké cestě. Kromě krátkého úseku při stoupání na Zielenou Kopu, což se na kole dá objet. Díky husté síti cyklostezek v okolí Szklarske Poreby a Velké Jizerské louky lze absolvovat jako cyklovýlet.
  • Délka výletu: cca 27 km
  • Charakteristika výletu: Krásy Polských Jizerek na vlastní oči a nohy. Výhled na Krkonoše z jednoho z nejlepších výhledových bodů v Jizerkách a procházka po Velké Jizerské louce (Hala Izerska) se zaniklou osadou Gross Isere



turistická mapa zde

Info: výlet lze absolvovat i na kole díky husté síti cyklostezek v okolí Orle, Velké Jizerské louky a Szklarske Poreby.

Stejně jako všechny výlety na hory jednoznačně doporučuji výlet podniknout i na podzim, kdy jsou hory nejkrásnější. Na Velké Jizerské louce jsou krásné do žluta zbarvené louky a listí bříz.

Szklarska Poreba

Začínáme opět na vlakovém nádraží ve Szklarske Porebě Gorne. Už před nádražím se nám naskytne demoralizující pohled na mohutný vysoko se zvedající Slezský hřbet Krkonoš, ale nebojte, tam nejdeme :-) Od nádraží jdeme po silnici doleva a jen co najdeme červenou značku, tak se jí držíme. Jdeme do Jizerek, takže půjdeme na sever. Jestli v tomto okamžiku jdete po červené z kopce a před sebou vidíte Krkonoše, tak jdete na zcela jiný výlet. Jen co vstoupíme do lesa. je možné po neznačené cestě navštívit vyhlídku, ze které je pěkný pohled na hlavní Krkonošský hřeben, který se vypíná nad Szklarskou Porebou. Po chvilce vyjdeme z lesa a projdeme kolem posledních dvou domů ve Szklarske Porebě, teď nás bude čekat nejtěžší úsek cesty, výstup na Wysoki Kamien (1058m)

Wysoki Kamien (1058m)

Stoupáme z Poreby po červené značce dva kilometry a než se nadějete, jste nahoře. Od teď kromě menšího výstupu k masivu Zielene kopy půjdeme pomalu z kopce, ale pobuďme chvilku ještě zde na vrcholu. Hned pod vrcholem je pěkná nová chata, před kterou vlaje žlutá vlajka s Krakonošem (to je ten stojící "jelen" s holí), je tu i kadibudka se symbolem Krakonoše a můžete hádat, co dělá. Trošku odbočím, Krakonoš má hrob právě v Jizerkách, dokonce zrovna ve Szklarské Porebě, ale jeho návštěvu si necháme napříště. 

Vrchol hory byl častým cílem turistů už v předminulém století a tak už v roce 1837 zde byla postavena první chata. Jako většina horských chat i tato vyhořela, ale byla rychle obnovena. Po válce přešla do správy PTTK (něco jako KČT u nás) a jak to tak bývá začala chátrat, až se dostala dostavu, kdy musela být v šedesátých letech zbourána. Uplynulo několik desetiletí, až v roce 1996 koupil pozemek současný majitel chaty. Vlastníma rukama chatu postavil a zprůchodnil zarostlou cestu na vrchol.

Z vrcholových skal je jedinečný pohled na Krkonoše, kde krásně vidíte celý Slezský hřbet od Szrenice po Sněžku i celý ten výběžek Krkonoš s hradem Chojnik, Rudawy Janowické, Jizerské hory, Jelenohorskou kotlinu a na Szklařskou Porebu, která je pod námi. Vrchol je jedno z nejlepších vyhlídkových míst v Polských Sudetech.

Zwalisko (1046m)

Od Vysokého Kamene se stále držíme červené značky, jdeme po pěkné cestě kterou nám zpříjemňují četné skalky které na rozdíl od české strany Jizerských hor nejsou žulové, ale z ortorul. Než se nadějeme, jsme u dalšího tisícimetrového vrcholu Zwalisko, který dosahuje nadmořské výšky 1046 metrů. Ze Zwaliska není tak pěkný výhled jako z předešlého vrcholu, ale i tak vidíme na Krkonoše, Jizerské hory a odkrývá se nám pohled na lom Stanislaw.
Vrcholová skála nazývaná Večerní hrad a je jedním z nejtajemnějších míst v Jizerkách, ke kterému se váže mnoho pověstí a legend. 

Zielona Kopa

Od Zwaliska pokračujeme okolo nejvýše položeného lomu ve střední Evropě Stanislaw a pokračujeme dále, čeká nás výstup na masiv Zielonej Kopy. Zielona Kopa je nejvyšší centrální část Vysokého hřbetu i celých Jizerských hor s horami Wysoka Kopa (1126m), Sine Skalki (1122m), Przednia Kopa (1114m) a Zlote Jamy (1087m).

Z vrcholových partií se v zeleni malých smrčků otvírají dílčí výhledy na Krkonoše, Jizerky a daleko do Polských rovin. Po pěkné široké cestě přicházíme k nejvyššímu bodu našeho výletu k vrcholu Sine Skalki (1122m), z tohoto místa se nám naskytne ničím nerušený pohled na prakticky celé Jizerské hory. Z vrcholu je rozhled do hlubokého údolí říčky Kwisi, na Velkou Jizerskou louku, Jizerské hory i daleko do Polska.
Po chvilce cesty dojdeme k rozcestí Rozdroze pod Kopa, kde zabočíme na silničku, na které nás vede žlutá značka směřující na Halu Izerskou. Po zhruba jednom kilometru žlutá značka ostře odbočuje na širokou cestu, po které asi po třech kilometrech dojdeme na Halu Izerskou k chatě Górzystov.

Hala Izerská - Velká Jizerská Louka

Přicházíme na jedno z nejcennějších a nejkrásnějších míst v Jizerkách na Velkou Jizerskou Louku (Hala Izerska). Více o této lokalitě Jizerských hor zde. Vedle nás je Chatka Gorzystow jediný stojící dům bývalé osady Gross Iser kde si můžeme dát něco k jídlu a pití.

Od Chatky Górzystów dojdeme po žluté značce na rozcestí s modrou a červenou po které se vydáme. Dále by zde měl být poslední infopanel mezinárodní naučné stezky Tři Iseriny, která začíná na Jizerce a končí zde na Velké Jizerské louce (měla by končit, už x let je značená na mapách, ale její cedule jsem na Polské straně nikdy neviděl). Po této naučné stezce půjdeme až do Orle kde ji opustíme. Celou cestu přes Velkou Jizerskou louku (Hala Izerská) jdeme po pohodlné široké cestě, máme výhled na okolní Jizerskohorské hřebeny (Střední a Velký) a do širokého údolí Jizery. Cestu nám lemují ruiny bývalých stavení osady Gross Iser. 

Kousek od rozcestí si všimneme kamene s cedulkou Neptun, ano jsme také na Astro stezce po Sluneční soustavě, kde Slunce najdeme v Orle. Každá z planet má kámen s cedulkou z jiného druhu nerostu pocházející z Dolního Slezska. Astrostezka zde byla vybudována v rámci prvního mezinárodního parku temné oblohy na světě - Jizerské oblasti tmavé oblohy.

Po překonání dřevěného můstku přes Jagniecy potok a vystoupání na vyvýšeninu s ruinami stavení osady Gross Iser se můžeme podívat nejen na torfowiska Mlynskie, které je na pravém břehu výše zmíněného potoka, ale i skoro 5 metrů vysoké břehové nátrže Jagniecy potoka.

osada Orle

Pomalu přicházíme do Orle (více o osadě Orle), kde si můžeme odpočinout a občerstvit před závěrečným úsekem, který nás zavede do Harrachova. Z Orle se vydáme až do Harrachova po zeleně značené cestě, kdy první dva kilometry až k rozcestí Pod Dzialem Izerskym nás povedou po silnici, ze které od rozcestí přejdeme na širokou cestu nazývanou Stara Droga Celna, po které po 4 kilometrech dojdeme na Harrachovské vlakové nádraží kde výlet končí.