person_outline
search

bannersokolka1


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/templates/gk_technews/html/com_content/article/default.php on line 32

Černý potok

Černý potok pramení na rašeliništi Vánoční louka v sedle mezi Černou horou (1085m) a Sněžnými věžičkami (1063m) ve výšce 1036 m n. m., významný přítok má i z rašeliniště Na Čihadle kde své vody sbírá i říčka Jedlová. Je to první významný levostranný přítok Smědé do které se vlévá mezi Hejnicemi a Bílým potokem ve výšce 384 m n.m. Plocha povodí je 6,7 km², délka toku 5,3km, průměrný spád dna toku je 123 ‰ a průměrný průtok 180 – 200 l/s

Na Černém potoce najdeme 7 zdokumentovaných vodopádů, i když některé zdroje udávají až 16, ale je to nejednoznačností definice co je a co už není vodopád. Pokud přicházíte do Jizerek z vodopádově chudého kraje, klidně můžete použít to vyšší číslo. V části kde se nachází většina vodopádů, kdy tok na pouhém jednom kilometru padá o 280 metrů, Černý potok tvoří nejdivočejší a nejhůře prostupné údolí v Jizerských horách a možná i celé republiky.

Od Dolního vodopádu se sklon dna zmírňuje a až k Liščímu vodopádu tvoří spoustu krásných zákoutí, která lákají fotografy i milovníky přírody ve všech ročních období.

DSC 6551 DSC 6113 DSC 2710a DSC 0825 03 DSC 2710

Vodopády na Černém potoce

Zde uvedu všechny doposud popsané vodopády na Černém potoce, jména a velikost čerpám z obou svazků knihy Jizerské hory, kde kapitoly o vodopádech napsal náš přední geomorfolog Vlastimil Pilous. Všechny vodopády kromě posledního se nachází v NPR Jizerskohorské bučiny.

Široký vodopád

První z vodopádů na Černém potoce s výškou cca 4 metry najdeme v místech, kde končí sjízdná část Kozí stezky. Ačkoliv je vodopád pouhých pár metrů od cesty přístup je jedním slovem hrozný (balvany porostlé borůvčím kdy v případě nepozornosti není problém mezi ně sklouznout)

File5

Skalkový vodopád

Nachází se 50 metrů od předešlého, přístup stejně hrozný. Vodopád má výšku asi 8 metrů

Polední vodopád

Tento dvoustupňový vodopád najdeme v místech, kdy od zeleně značené Kozí stezky odbočuje žlutá na Cimbuří a Polední kameny, nachází se pod skalní stěnou Nos. Celková výška je 17,5 metru což z něj dělá jeden z největších vodopádů v Jizerkách, nejstrmější spodní stupeň má asi 6,5 metru. Dle mého názoru to je jeden z nejhezčích vodopádů Jizerek.

Polední vodopád 2 Polední vodopád

Sevřený vodopád

Výška 4,5 metru, nachází se v pro běžného smrtelníka v naprosto neprostupném území a navíc je v NPR Jizerskohorské bučiny

Skrytý vodopád

Výška odhadem 15 metrů, dostupnost jako u předchozího vodopádu

Dolní vodopád Černého potoka

Jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších vodopádů v Jizerkách charakteristický obrovským zaklíněným pětimetrovým balvanem. Celková výška vodopádu, ke které se počítá i kaskádovitá část pod skalní plošinou je okolo 17 metrů z toho levé rameno na skalní stěně má 9,8 metru. K vodopádu vede značená odbočka ze zeleně značené Kozí stezky (Zickelsteig)

Dolní vodopád File2

Více o vodopádu zde

Liščí vodopád

K vodopádu se nejlépe dostanete pěšinkou od blízké Liščí chaty, podle které je pojmenován. Výška cca 4,5 metru. Vodopád vznikl při povodních v roce 2010, kdy se ve skalní průrvě zaklínil balvan.

File4 File3