person_outline
search

bannersokolka1

Velká Jizerská Louka - Hala Izerská

Jizera 4Velká Jizerská louka - nejkrásnější území Jizerských hor

Celé toto území rozdělené řekou Jizerou mezi dva státy je rezervací s celkovou rozlohou více než 700ha (202ha NPR Rašeliniště Jizery a 529ha Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery), česká část(ano nelogicky jen česká část) byla před nedávnem zařazena k mokřadům Ramsarské úmluvy pod názvem Horní Jizera s rozlohou 2300ha. Na Velké Jizerské louce je největší rašeliniště v Sudetech a celá oblast je soubor vrchovišť, svahových rašelinišť, podmáčených smrčin, porostů kleče a luk kolem ve střední Evropě unikátního horského toku meandrující Jizery. Zároveň to je místo s drsnými klimatickými podmínkami, kdy tu bývá sníh až osm měsíců v roce, teplota tu pod bod mrazu při vhodných podmínkách klesá i v letních měsících a rozdíl teplot během dne je i více než 25°C. Teploty v zimě tu nezřídka padají pod -30 stupňů, rekord z poslední doby je -36 stupňů z 3.2.2012.

Velká Jizerská Louka - Hala rska je domovem spousty druhů vzácných rostlin i živočichů vázaných na podmáčené louky a rašeliniště. Za zmínku určitě stojí, že na Velké Jizerské louce pravidelně hnízdí 3 páry jeřába popelavého, pro kterého to je jedno z nejvýše položených hnízdišť v Evropě, pokud budete mít opravdu hodně štěstí tak se občas objeví i na loukách před chatkou Gorzystow osady Gross Iser.

Osada Gross Iser

Osada Gross Iser byla založena kolem roku 1630 českými pobělohorskými exulanty. Před válkou zde bylo kolem 50 budov, které byly až na jednu po válce postupně zničeny a ze kterých dnes můžete zahlédnout jen zarůstající základy. Na louce kousek od chatky Gorzystov je pomníček místního starosty kterého zde 11.5.1945 zastřelili Rusové. 

Více o obci najdete třeba zde: http://www.zanikleobce.cz/index.php?lang=d&detail=1447331