person_outline
search

bannersokolka1

Vranovské skály u Ralska

Pískovcové skalní útvary najdete v osadě Vranov, kousek od Mimoně. Některé mohutné skalní bloky zde byly zpřístupněny již roku 1822 schodištěm tesaným v pískovci. Neznámějším místem je skalní vyhlídka zvaná Julinka, odkud se nabízí daleký výhled na Českolipskou kotlinu.

Severně od Mimoně se vypíná do výšky 696 m n. m. nápadný vyvřelý čedičový kužel zvaný Ralsko, se stejnojmennou hradní zříceninou na svém vrchu a na úpatí obroubený pásem pískovcových skal, z nichž část je chráněna jako přírodní památka Vranovské skály, vyhlášená v roce 1991 na ploše 13 ha.
 
Skály mají různé barvy, od téměř bílé, žluté až cihlově červené. Některé skály jsou složeny z pískovců různých barev, složení a stáří. Kromě Juliiny vyhlídky skalní město ukrývá mnoho dalších zajímavě pojmenovaných skal, jako je Mléčný džbán, Kazatelna, Kočičí kámen, Luční kámen, Velký liščí kámen, Luční věž, Malý liščí kámen nebo Skluzavka.
 
Podle pověsti zde měla z nešťastné lásky skočit dolů dcera strážného. Skutečnost je stejně romantická. Vyhlídku dal zhotovit na počest své manželky majitel Mimoně hrabě František Hartig. Jmenovala se Juliana, rozená Grundemannová a žila v letech 1786 - 1866. Juliana si tuto vyhlídkovou skálu, kterou dostala k 36. narozeninám, velmi oblíbila. Na vrcholu stával dřevěný gloriet, ze kterého se dodnes dochovaly pouze základy vytesané do skály.
 
Od Mimoně vede k Vranovským skalám 2 km dlouhá lipová alej, která byla vysázena v roce 1898 u příležitosti 50. výročí vlády císaře Františka Josefa.


Posted: 2017-03-13 16:28:59