person_outline
search

bannersokolka1

Marie Terezie na Pražském hradě

Jediná žena na českém trůně by letos oslavila své 300. narozeniny. K této příležitosti se na Hradě od 18. října otevírá obsáhlá expozice v Ústavu šlechtičen, která vás provede všedním i svátečním životem Marie Terezie.

Expozice v prostorách někdejšího Rožmberského paláce se věnuje osobnosti arcivévodkyně rakouské a české královně Marie Terezii (1717–1780). Právě Rožmberský palác byl za její vlády přestavěn v Tereziánský ústav šlechtičen a jeho stavebními úpravami započala rozsáhlá pozdně barokní přestavba Pražského hradu vedená dvorním stavitelem N. F. L. Pacassim (1716–1790).

V několika místnostech, sále a kapli se návštěvníci dozvědí o všedním a svátečním životě panovnice, její rodiny a dvora, o válkách vedených o dědictví, o pražské korunovaci, o zbožné podpoře církve, o reformách v lékařství, vojenství, školství i soudnictví ale též o dětech Marie Terezie nebo ražbě mincí.

K vidění budou plány přestavby Hradu a jeho zahrad stejně jako dobový nábytek, obrazy ale také repliky korunovačních klenotů. Výstava tak přiblíží dospělým i dětským návštěvníkům nejen královnu Marii Terezii, ale také dobu a styl pozdního baroka.

Marie Terezie (1740 až 1780) byla jedinou ženou na českém trůně, v Praze se konala v roce 1743 její korunovace. Pražskému hradu, značně poškozenému za pruské války, vtiskla jeho současnou stavební podobu.Posted: 2017-05-03 12:47:47