person_outline
search

bannersokolka1

Zámek Kácov - barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov nabízí k vidění expozici historických radiopřijímačů, muzeum historie Kácova se zábavným kvízem, obrazovou galerii a zachovalé barokní malby z 1. pol. 18 století.

Současnou podobu zámku v Kácově vtiskla velkovévodkyně Anna Marie Toskánská, jedna z nejvýznamějších a nejbohatších dam své doby. Na zámku sice často nepobývala, ale protože si potrpěla na luxus, na stavbě ani výzdobě nešetřila. Mezi největší zajímavosti zámku patří jedenáct slepých oken, vyzdobených portréty šlechticů tak, aby všichni poddaní měli pocit, že je panstvo neustále sleduje.

Dalším unikátem zámku je krytý most, který rozděluje zámecké nádvoří. V horní části nese 150 metrů dlouhou chodbu, která spojuje zámek s přilehlým farním kostelem. Zachovala se zde původní barokní dlažba a částěčně okna i dveře.

A jaké expozice můžete na zámku zhlédnout?
 

Expozice historických radiopřijímačů

Několik desítek historických radiopřijímačů vyráběných převážně v období před a během 2. světové války. Od krystalek, lampových rádií, gramofonů až po tranzistorvé přijímače. Výstava je doplněna dobovými reklamními plakáty na radiopřijímače. Za zvuku autentické hudby se můžete vrátit o desítky let zpět do časů našich dědů a babiček.
 

Expozice historie Kácovska – letovisko Kácov

Zde se můžete seznámit s historií Kácova a okolí jako centra řemeslné výroby, podnikání a v neposlední řadě jako významného letoviska Posázaví. Dobové pohlednice, rozličné předměty a kvíz "poznej co to je" vám poodhalí mnohé z historie našeho městečka. Spatřit můžete i vlajku Městyse Kácov vysvěcenou kardinálem Vlkem a ručně vyšívaný prapor Sokola Kácov.
 

Obrazová galerie

V zámecké galerii se konají každý rok 2-3 výstavy obrazů zahajované vernisáží s kulturním vystoupením a občerstvením. V Galerii vystavovali umělci prof. Ing. Antonín Malík, Bedřich Barták, Mgr. Vladimír Císař,  Jaroslav Pelíšek (fotograf Posázaví o.p.s.) a další.
 

Výstava fotografií a dobových pohlednic

Velkoformátové panoramatické fotografie Posázaví od fotografa Daniela Korola vám ukáží krásy Kácova a okolí. Můžete spatřit záběry přírody a přístupných kulturních památek celého Posázaví. Dobové ručně kolorované pohlednice vás přenesou v čase do prvorepublikového letoviska Kácov.
 

Modrý salónek a zámecká chodba (světlík)

Zachovalé stropní fresky od Karla Josefa Moravianiho z 18. stol. Místnost slouží k pořádání kulturních akcí a jako svatební síň. Při restaurátorském průzkumu v roce 2013 zde byla potvrzena existence dobře zachovalých maleb pod mladšími nátěry. V unikátní zámecké chodbě se můžete seznámit s minulostí a současností kácovských spolků a přečíst texty o historii zámku a majitelů od historika PhDr. Fr. Procházky.
 

Barokní zámecká kaple

V roce 2012 byla zpřístupněna bohatě zdobená zámecká kaple, která byla přes 60. let zazděna a upadla téměř v zapomnění. Její dolní část byla poškozena při necitlivé úpravě na byt v 50. letech 20. století. Horní zachovalá část byla zazděna. Kaple vyniká svojí bohatou štukovou výzdobou a barevností fresek. Můžete zde spatřit biblické výjevy s orientálními prvky a osobní znak majitelky panství - Anny Marie Františky velkovévodkyně Toskánské. 

Návštěvu zámku lze spojit s prohlídkou a posezením v Kácovském pivovaru, v restauraci Hotelu Kácov nebo s projížďkou na pramici po řece Sázavě (půjčovna lodiček pod zámkem v Podskalí s občerstvením a travnatou pláží se vstupem do vody).

Od roku 2012 se v zámku nachází samostatná expozice historických motocyklů a zámecká kavárna. Charakteristickou siluetu získal zámek díky převýšené centrální chodbě (světlíku) nad střechu zámku. Na bohatě zdobené fasádě můžete spatřit štukovou výzdobu a slepá (iluzivní) okna s postavami šlechticů a sloužících. Před zámkem se nachází sousoší Panny Marie a 14 svatých pomocníků z červeného pískovce (morový sloup).Posted: 2016-10-06 15:55:20