person_outline
search

bannersokolka1

Poutní kostel Klokoty

V příměstské části Tábora, v Klokotech, se nachází poutní areál s chrámem. Klokoty představují cíl oblíbených vycházek. Z Kotnova přes Holečkovy sady, pojmenované na počest významného spisovatele a překladatele Josefa Holečka (1853-1929), který v Táboře studoval, sem vede křížová cesta.

Poutní místo Klokoty se nachází na okraji města Tábor, směrem na Písek. Tento malebný architektonický celek vystavěli benediktýni v letech 1701 - 1730. Jeho centru dominuje jednolodní kostel Panny Marie, dokončený roku 1708. Později byla pod kostelem zřízena krypta a ještě přibyly kaple sv. Václava a sv. Josefa.
   
Lichoběžníkový prostor, v němž se kostel nachází, je obklopen klenutými ochozy s arkádami. V rozích jsou osmiboké kaple, jejichž věže kryjí bohaté barokní báně. V západní části ambitů se nachází výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého s bohatou štukovou výzdobou. V těchto místech je sedm závěsných lunetových obrazů s výjevy ze života Panny Marie (kolem roku 1700). Součástí komplexu je rovněž jednopatrová budova rezidence (1746). Opodál stojí barokní kaple, k níž vede křížová cesta s kamennými zastaveními.

Jedna z nejcennějších kulturních památek v regionu právem snese srovnání s největšími skvosty architektury evropského baroka.

Poutní kostel stále slouží i původnímu účelu. Na konci léta se zde konají bohoslužby za účasti velkého počtu návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí.Posted: 2016-10-11 02:50:38