person_outline
search

bannersokolka1

Svatomartinský týden v Kutné Hoře

Během Svatomartinského týdne v Kutné hoře se můžete zúčastnit lampionového průvodu, polštářové bitvy a sjezdu koníků nebo hodů v GASK s největší degustací Svatomartinských vín. V restauracích bude nabízeno speciální Svatomartinské menu.

Svatý Martin příliš často do Kutné Hory nepřijíždí na bílém koni, poslední 4 roky však s sebou vždycky přiveze výtečné Svatomartinské víno a spoustu dobrůtek z husího masa! Už se však poučil a ví, že na Kutnou Horu a na všechny ty lahůdky jednoduše „jeden den nestačí“! Proto pro vás v Kutné Hoře pro letošní rok připravili celý Svatomartinský týden!

Kdy a kde to začne? No přeci 11. 11. v 11. hodin a 11 minut v sídle Vinných sklepů Kutná Hora s. r. o., tedy v klášteře Řádu sv. Voršily. Tady společně otevřeme to pravé letošní Svatomartinské víno! Po celý Svatomartinský týden se bude vařit, smažit, péct a dusit svatomartinská husa na všechny možné způsoby ve vybraných kutnohorských restauracích. Takže po degustaci Svatomartinského vína můžete vyrazit do jedné z nich na oběd. Co dál po dobrém obědě? Doporučujeme vyrazit do Jezuitské koleje, druhá největší umělecká galerie v České republice „GASK“ skrývá mnohé poklady a dokonce se můžete zúčastnit workshopu na téma symbolika! Jestli s sebou vezmete své ratolestí, tak pro ty je určen výtvarný program „GASK dětem“. Nebo raději vyrazíte na Svatomartinský lampionový průvod?

12. 11. si můžete přispat a pak vyrazit po stopách stříbrné horečky v Kutné Hoře. Cestou určitě navštivte starobylý Hrádek, kde se můžete vydat i do opravdového středověkého stříbrného dolu. Po obědě zajděte ještě do Vlašského dvora. V někdejší centrální bance středověku vám vysvětlí, jak to bylo s prvním „středověkým Eurem“ a také nahlédnete míst, kde se psaly české dějiny. Večer můžete vyrazit na jedinečný koncert skupiny Rybičky48, ale pozor, lístky mizí před očima! Pokud vám to nevyjde, tak dejte šanci místnímu kinu. Anebo můžete jen tak posedět v některé z místních hospůdek.

13. 11. vyrazte do Sedlce, klidně podél říčky pěšky, nebo autobusem. Prohlídka UNESCO katedrály bude bavit i vaše malé sviště. Proč? Inu kde jinde vám v kostele promítnou animovaný film o historii místního opatství, u kterého se bude smát i dospělák? Návštěva nedaleké Kostnice rozhodně není děsivým zážitkem, ale setkáním se symbolikou, kterou už jsme pozapomněli. A když se odtamtud vydáte na kopec Kaňk, tak se můžete do okolí rozhlédnout z místní bezbariérové rozhledny a klidně můžete zůstat i na oběd. Odpoledne jsou ve městě vernisáže dvou výstav, ty byste si neměli nechat ujít a večer? Co třeba recitál Jana Kryla v kostele sv. Jana Nepomuckého?

14. 11. doporučujeme začít procházkou údolím Vrchlice a cestou zpátky návštěvu chrámu sv. Barbory. Večer máte opravdu rozmanitý výběr, od Shakespeara a jeho Zkrocení zlé ženy v Městském Tylově divadle až po Čokovoko v hostinci u Dačického.

15. 11. začnou ty správné Svatomartinské hody v Jezuitské koleji. Zahájení se ujme v sobotu 15. listopadu ve 12 hodin hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. V rozlehlých prostorách Jezuitské koleje, v nichž sídlí Galerie Středočeského kraje (GASK), proběhne degustace Svatomartinských vín a ochutnávka specialit ze svatomartinských hus. V refektáři můžete ochutnat desítky vzorků mladých vín nejen z kutnohorských vinic, ale také vína moravská. Pro zájemce proběhnou během hodů přednášky s odborníky na téma „Mladé víno a zdraví“, „Svatomartinské tradice“, „Vinohradnictví a vinařství“. K dobré náladě budou postupně hrát skupina Bon Swing, Cimbálová muzika Kyjovsko a harmonikář Michal Karban. Pokud se budete chtít během degustace trochu protáhnout na čerstvém vzduchu a dozvědět se něco víc o stříbrném městě, tak se připojte k mimořádným komentovaným prohlídkám města, která na tento víkend připravila Průvodcovská služba Kutná Hora. Začíná se v 11.00 a ve 13.00 hod. ve Vlašském dvoře. Večer můžete zůstat v Jezuitské koleji ještě na koncert muzikálových melodií v podání Oldřicha Kříže a jeho hosta, nebo můžete zařádit s Krucipüskem v klubu Česká.

V neděli 16. 11. se vám asi nebude chtít vstávat, to nevadí, polštářová bitva vypukne až ve dvě hodiny odpoledne. Mimochodem, máte doma plyšové/dřevěného/plastového koníka? Vezměte ho do Kutné Hory na výlet. 16. 11. se totiž pokusíme o největší sraz koníků všech tvarů a velikostí (kromě těch živých) a možná se nám podaří i zápis do české knihy rekordů. Večer můžete zajít do místního kina a užít si klidný prodloužený víkend.

Pro skalní příznivce historie dodáváme, že v pondělí 17. 11. Průvodcovská služba Kutná Hora připravila speciální komentovanou prohlídku města na téma „Kutnohorské školství“.Posted: 2016-11-03 15:52:12