person_outline
search

bannersokolka1

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.

Kromě kostela sv. Martina se v Bernarticích na Písecku nachází také Husova kaple. Jedná se o bývalou modlitebnu metodistické církve z roku 1927. Misionáři této církve slavili v Bernarticích úspěch hned při prvním náboru. Bylo to ve 20. letech 20. století, kdy se přihlásilo hned 127 místních obyvatel a později se přidávali další. Církev tedy za příspěvky od krajanů z Ameriky nechala vystavět Husovu kapli. Základní kámen byl položen roku 1925 a podle kroniky byla do základů uložena Kralická bible, Komenského Labyrint světa a dobové mince. Stavba stála přibližně 150 000 tehdejších korun.
Od 90. let minulého století vlastní objekt obec. Kaple byla dlouhá léta nevyužívána a začala chátrat.

Od listopadu roku 2016 okupují Husovu kapli pekelné bytosti. Obec začala budovu pronajímat a tak zde mohla vzniknout soukromá expozice Hravé peklo.
 Posted: 2016-11-11 08:02:55