person_outline
search

Zámek Paskov

Památkově chráněný zámecký areál v Paskově na Frýdecko-Místecku, ve kterém v minulosti působila onkologická léčebna, se po deseti letech dočká rekonstrukce. Turistům však sloužit nebude. Stane se středobodem města – sídlit zde bude městský úřad, knihovna i domov pro seniory.

Dominantou městečka Paskov je čtyřkřídlý zámek s novoklasicistní fasádou a parkem na břehu říčky Olešné. Při vstupu do předzámčí se tyčí vysoká vstupní věž se slunečními hodinami a nad portálem stojí za pozornost erb Stolbergů. Každá strana předzámčí je ukončena baštovitými výběžky.
 

Spletitá historie

Patrně starším předchůdcem zámku byla gotická tvrz z 15. století. K tvrzi patřily silné zdi zřetelně znatelné z půdorysu. Po požáru v 19. století byla budova renesančně přestavěna, o čemž svědčí vnější opevnění s válcovými baštami, které se částečně zachovalo do dnešní doby. Pseudobarokní kaple byla dostavěna v roce 1914. Poslední hrabě Stolberg se těsně po válce odstěhoval do Německa. Po roce 1945 byl zámek přebudován na nemocnici, později onkologickou léčebnu. Po jejím zrušení byl zámek dlouhá léta opuštěn, až jej roku 2013 odkoupilo samotné město Paskov, které jej upravuje na sídlo městského úřadu, knihovny a dalších municipálních institucí.
Kam pokročila rekonstrukce?

Od té doby je už zrekonstruované atrium, ve kterém se již konají svatební obřady. Opravené je i schodiště mezi přízemím a prvním patrem. Na chodbách v patře vznikl prostor pro galerii.


Významná lokalita s výskytem chráněného zlatohlávka

Zámecký park, který míval podobu francouzské zahrady, je chráněný Naturou 2000. Jde o významnou lokalitu výskytu chráněného brouka čeledi zlatohlávků páchníka hnědého. Park byl vybudován na památku rodného bojovníka Rudé Armády Vasilije Kirilova, který padl v boji o Paskov. Nalézá se v něm několik laviček a skýtá příjemné posezení v obklopení stromů.
 


Posted: 2016-11-30 11:04:27