person_outline
search

bannersokolka1


Notice: Undefined offset: 216 in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Trying to get property of non-object in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Undefined offset: 216 in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Notice: Trying to get property of non-object in /mnt/web-data2/vejslapy_cz/public_html/www/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Přes Dolský mlýn za nejkrásnějšími vyhlídkami Českého Švýcarska

  • Milníky výletu: Jetřichovice - zříc. Dolského mlýna - Šaunštejn - Rudolfův kámen - Viléminina stěna - Mariina vyhlídka
  • Náročnost výletu: občas krátké prudké stoupání, příjemný terén
  • Délka výletu: cca 16km 
  • Charakteristika výletu: okolo jedné z nejznámějších oblastí Českého Švýcarska a Labských pískovců


Zobrazit místo

turistická mapa zde

Z Jetřichovic ke zřícenině Dolského mlýna

V Jetřichovicích není problém zaparkovat. Je zde spousta restaurací, občerstvení apod. Takže ideální výchozí bod. Odtud se vydáte po silnici po žluté, která vás svede ke Starému Mlýnu. Už tady si můžete přečíst několik základních informací o tom, jak to zde funguvalo a je tu Mlynářské muzeum asi (vyčteno z mapy). 

Odtud je cesta velmi příjemná a pomalinku se ubírá za krásami CHKO Labských pískovců. Stále více vás obklopují skály a vy se touto skalní soutěskou dostanete k rozcestí Královský smrk. Každý, kdo má foťák, tak tasí (pokud má nabité baterky, což my jsme bohužel neměli). Trošku to tady vypadá, že sem přijel fotografický kroužek a aby ne. Pěkné místo s můstkem přes Kamenici a soutok s Jetřichovickou Bělou je samá peřejka přes pískovcové kameny. 

Zde se pokračuje k zřícenině Dolského mlýna dobrodružnější cestou (stále po žluté) nebo to lze obejít přes můstek (ideální pro kočárky). Asi po 0,5km přijdete na odpočinkové místo zříceninu Dolského mlýna. V podstatě tu jsou fotogenické ruiny, řada turistů a slušné místo na svačinu, protože odtud se šplhá do poměrně strméno kopce po modré směr Vysoká Lípa.

Polévka a trošku nudy k Šaunštejnu.

Ve Vysoké Lípě je řada restaurací a penzionů. My jsme zašli hned do prvního, ale byli jsme odejiti ve na terásku, protože měli plno. Za slunečného letního počasí bychom byli nadšení, ale v prudkém stoupání jsme se zapotili, takže na nás na terásce brzy lezla zima. Takže polévku a pryč. 

Odtud jdete stále po žluté a míjíte jeden podnik za druhým až prakticky k rozcestí Pod Šaunštejnem. My jsme byli trošku znavení, takže ten půlkilometr tam a pak zpět na Šaunštejn jsme vynechali, ale určitě se tam v nejbližší době podíváme. Jedná se o krásnou skalní vyhlídku resp. pozůstatky hradu, které byly na této skály. Nejde tak až o hrad, ale krásný výhled na CHKO Labské pískovce. A když výhled tak se musí opět prudce do kopce :-).

Od Šaunštejnu po skalní vyhlídky

Od rozcestí pod Šaunštejnem pokračujete po červené směr Jetřichovice. Široká cesta by byla ideální i po cyklistické stránce a to až po rozcestí Česká silnice, kde se odbočuje po pěšině mezi Jetřichovické stěny.

Prakticky v této chvíli už jdete na hranici NP České Švýcarsko. Ještě jednou si slušně prudce zastoupáte a pak už pokračujete na vyhlídkové cestě na sklaních masivech. Cesta přímo kopíruje stěny, takže se příjemně klikatí a nabízí řadu vyhlídů do krajiny. Kraje znalí turisté již vyhlíží vyhlášené Jetřichovické vyhlídky. Červená vás přivede na rozcestí Pohovka, které je vkusně vybavené velmi dlouhou lavicí a pro unavené se tu již nabízí varianta po zelené zpět do Jetřichovic. Samozřejmě kdybyste se rozhodli pro zelenou, tak přijde o to nejhezčí z tohoto výletu.

Rudolfův kámen

První ze z vyhlášených vyhlídek na vás mrkne cca po 1km od rozcestí Pohovka. Dojdete pod pod turisty ukupovanou skálu, na jejímž vršku je útulná dřevěná boudička. Cesta na vrchol není až tak náročná, jen je třeba překonat několik železných žebříků. Odměnou vám pak bude 360° výhled na NP České Švýcarsko. Obklopí vás lesy, skály a zalesněné skály :-) Trošku marně jsem na obzoru hledam stolové hory v Saském Švýcarsku. Je to přeci jen ještě kus a hlavně je zde řada jiných poměrně vysokých kopců.

Vileminina stěna a Mariina vyhlídka

 Od Rudolfova kamene prakticky ztrácíte soukromí. Není se čemu divit, právě jste vkročili do jedné z nejnavštěvovanějích oblastí Českého Švýcarska. Přijdete na rozcestí, kde vlevo vede žlutá značka k restauraci švýcarského stylu Na Tokáni. Jedná se o velmi známý turistický bod s výstavní chatou. My však stále pokračujeme po frekventované červené k Vileminině stěně. Řada lidí má tuto vyhlídku nejraději, protože nabízí pohled na ostatní dvě dřevěné boudičky na vršcích skal. 

Lidé to tu stále více zahušťují neb se blížíme k té nejznámnější vyhlídce Mariina. Nejznámnější asi proto, že je nejblíže Jetřichovicím. Takže zde potkáme dámy v podpatkách, pány, co jim nesou kabelky atd. Místo určitě svým způsobem magické, ale chce to jinou dobu a jiné počasí. Věřím, že za ranních mlh, západů slunce apod. tu lze pořídit luxusní fotky. 

Od Mariiny vyhlídky se strmě klesá do Jetřichovic a kolem bývalé chátrající dětské ozdravovny se vrátíte zpět k autu a to velmi příjemně vyčerpáni. :-)