person_outline
search

bannersokolka1

Prohlídky zámku Zákupy pro opozdilce

Pokud jste se nestihli během turistické sezóny podívat na zákupský zámek, máte možnost tuto chybu napravit první listopadový den.

Prohlídky navíc budou zpestřeny tím, že se při nich bude pouště i velký orchestrion z 19. století v předpokoji císařského apartmá. Zámek bude otevřen od 10 do 14 hodin.

V místě dnešního zámku stála již ve 14. století gotická tvrz. V roce 1365 se v Zákupech objevují páni z Vartemberka, jimž Zákupy patřily až do druhé poloviny 15. století. Od sklonku 15. století náležely Zákupy Berkům z Dubé. Zdislav Berka z Dubé, horlivý přívrženec Ferdinanda I., zákupské sídlo velkoryse přestavěl. K jižní středověké budově byl přisazen od východu velký palác. Za Zbyňka Berky zámek roku 1573 vyhořel, poté opět opraven.

Prohlídková trasa zahrnuje prohlídku dvaceti salónů zařízených převážně ve stylu druhého rokoka. Expozice zámku je ukázkou bydlení nejvyšší šlechty v druhé polovině 19. století. Interiéry byly adaptovány v letech 1850 - 1853 pro excísaře Ferdinanda V. a ve velké míře se dochovaly. Malířskou výzdobu provedl Josef Navrátil. Ten také vytvořil návrhy na vzory tapet, dekorační látky, některé kusy nábytku a kamna.Posted: 2016-10-10 15:51:05